Paylaşım

Microsoft Engelliler için Xbox One Kontrol Cihazı Geliştirdi!


 

Teknoloji devi Microsoft, örnek olacak bir proje ile oyun konsolunu engellilerin oynayabilmesine imkan tanıyor.

Sosyal sorumluluk projelerine verdiği önemle bilinen Microsoft, bu özelliğini hemen her alanda kullanmak için büyük özen gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda bir çocuğun oyun konsolu almak yerine evsizlere battaniye aldığını duyan teknoloji devi, yaptığı jest ile adından söz ettirmiş ve tüm çevrelerden takdir toplamıştı.

ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft, son olarak geliştirdiği ürün ile oyun dünyasında bir ilke imza atıyor. Şirket, oyun konsolu Xbox One için engelli olupta oyun oynayamayan kişilere yönelik yeni bir kontrol cihazı geliştirdi. Xbox Adaptive Controller adı verilen cihaz fiziksel engele sahip oyuncuların da bu keyfi yaşamasına olanak sağlayacak.

Hem Xbox One Hem de Windows 10 ile Uyumlu

Microsoft’un Xbox konsolu için geliştirmiş olduğu yeni kontrol cihazı, PC ortamında bulunan oyunlar için de kullanılabilir hale getirilmiş. Konsol ayrıca üzerinde bulunan jack girişleri ile özelleştirilebilir durumda.

Microsoft’un engelliler için geliştirdiği yeni kontrol cihazında iki adet programlanabilir buton ve 19 adet jack girişi bulunuyor. Tuşlar üzerinde kullanıcılar istediği gibi işlev ataması yapabiliyorlar. Böylelikle engelli oyuncular hem Xbox One ile hem de Windows 10 yüklü PC ile oyun keyfini doyasıya yaşayabilecekler.

Projenin Adı ‘Herkes için Oyun’

Microsoft engelliler için geliştirmiş olduğu bu projeye ‘Herkes için Oyun’ adını verdiğini duyurdu. Proje kapsamında üretilen Xbox Adaptive Controller cihazlarının bu yıl içerisinde satışa çıkması bekleniyor.

Tanıtımıyla beraber engelli kişilerden büyük beğeni toplayan cihazın 100 dolar etiket fiyatına sahip olması bekleniyor. Microsoft’un satışa sunacağı yeni kontrol cihazının tanıtım videosunu ise buradan izleyebilirsiniz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın