Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Edge Tarayıcısını Linux Platformuna Getirmeye Hazırlanıyor

Microsoft yeniden geliştirdiği Edge tarayıcısını Linux’a getirmeye hazırlanıyor.
Microsoft, Edge Tarayıcısını Linux Platformuna Getirmeye Hazırlanıyor

Yazılım devi Microsoft sahip olduğu ürün ve servisler ile dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri konumunda. Windows 10 ve Office yazılımlarının yanı sıra şirket uzun zamandır tarayıcı pazarında da söz sahibi olmak istiyor. Geçmiş yıllardan bu yana Windows işletim sistemlerinde Internet Explorer varsayılan tarayıcı olarak sunulmasına rağmen hedeflenen başarı elde edilemedi.

Daha sonrasında ise Edge tarayıcısı geliştirildi ve ilk dönem kullanıcılar tarafından beğenilmedi. Son olarak Chromium altyapısı ile Edge tarayıcısı yeniden tasarlandı ve şirket kullanıcılarından olumlu yönde geri dönüşler alıyor. Geçtiğimiz günlerde Edge için Flash desteğinin kesileceği hatırlatılmıştı.

Şu an için Windows, Android, macOS, iOS ve Xbox One’da kullanılan tarayıcının önümüzdeki günlerde yeni platformlar için gelmesi bekleniyor. Bu mecralardan birisi ise açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi olmakta. Bir süredir Edge’in Linux sürümü üzerinde çalışan şirket yakın zamanda kararlı sürümü yayınlamaya hazırlanıyor.

Edge, Linux’a Geliyor

Edge, Linux’a Geliyor

Linux işletim sistemi açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması nedeniyle farklı deneyim arayışında olanların ilk tercihlerinden biri oluyor. Microsoft, Edge tarayıcısını Chromium altyapısı ie tasarlayacağını duyurduğunda, tüm platformlar için geliştireceğini açıklamıştı. Microsoft geçtiğimiz yıldana bu yana Edge’in Linux sürümü üzerinde çalışıyordu. Linux kullanıcıları tarayıcının ilgili sürümünü Edge Onsider web ya da yerel paket yöneticileri sayesinde bilgisayarlarına indirebilecek.

Edge’in Linux sürümü Windows ve macOS’ta olduğu gibi benzer bir kullanıcı deneyimine sahip olacak. Tarayıcıda bulunan gizlilik ve güvenlik altyapısı Linux sürümünde de kendisine yer buluyor. Microsoft’ın diğer planları arasında Edge tarayıcısını dokunmatik ekranlar ile uyumlu hale getirmek yer alıyor. Kullanıcılar için sunulacak erişilebilirlik özellikleri ve geliştirici araçları da diğer planlar arasında yer alıyor.

Microsoft geçmiş yıllardan bu yana açık kaynak kodlu yazılımlara karşı tavırlı bir duruşa sahipti. Şirketin Edge tarayıcısını böyle bir altyapı için geliştirmiş olması, bakış açısının değiştiğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum