Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Apple’dan Esinlendi: Edge Tarayıcısında Güvenlik Açığı Bulana Ödül Verilecek

Geçtiğimiz günlerde Apple, iPhone ürünlerinde güvenlik açığı bulacak kişiler için ödül programı başlattığını duyurmuştu. Benzer bir hamle ise Microsoft’tan geldi. Şirket Edge tarayıcısını hackleyene 30 bin dolar ödül vereceğini açıkladı.
Microsoft Apple’dan Esinlendi: Edge Tarayıcısında Güvenlik Açığı Bulana Ödül Verilecek

Son yıllarda geliştirilen pek çok uygulama ve yazılım mevcut ve bu ürünlerden bazıları dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Geniş kullanıcı kitlesine sahip ürünlerin sahip olması gereken başlıca özellikler arasında ise güvenlik olmakta. Geliştirici şirketler piyasaya sürdükleri ürünlerin güvenliğinin sağlanması adına büyük yatırımlar yapıyor. Ancak yine de pek çok veri ihlalinin ve hack olayının yaşandığına tanık oluyoruz.

Microsoft tarayıcı pazarında daha önceleri Internet Explorer ile yer alıyordu. Tarayıcının halen tam olarak fişi çekilmedi ancak son yıllarda yatırımlar Edge tarayıcısı üzerinde yoğunlaştı. Chrome, Firefox ve Opera gibi tarayıcıların gölgesinde kalan Edge, Microsoft tarafından daha fazla kullanıcıya ulaştırılmak isteniyor.

Son dönemde Chromium tabanlı olarak yeniden geliştirilen tarayıcının geliştiricisi, güvenlik seviyesinin çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Yapılan son açıklama ile Edge tarayıcısında güvenlik açığı bulan kişilere ödül verileceği duyuruldu.

Edge için Ödül Programı Başlıyor

Edge için Ödül Programı Başlıyor

Teknoloji şirketleri son dönemde geliştirdikleri ürünlerin güvenlik seviyesini son kullanıcı üzerinde ölçmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde ABD’li teknoloji devi Apple, ürünlerinde güvenlik açığı bulacak kullanıcılarına 1 milyon dolar para ödülü vereceğini duyurmuştu. Benzer bir ödül programı ise Microsoft tarafından hayata geçiriliyor. Şirket Edge tarayıcısında hata bulan hackerlara 30 bin dolar ödül vereceğini açıkladı.

Microsoft bulunacak olan güvenlik açığının kendisine bildirilmesini isteyecek. Edge tarayıcısı bilindiği üzere Chromium tabanlı olarak yeniden geliştirildi. Yazılım devi yeni tarayıcının kararlı sürümünü kısa sürede yayınlayacak ve ortaya herhangi bir güvenlik ihlali çıkmasını istemiyor.

Chromium altyapısı ile geliştirildiği için yeni tarayıcının Chrome’un karşısına dişli bir rakip olarak çıkabileceği belirtiliyor. Yine de Chrome bugün itibariyle tüm pazarın yüzde 50’sinden fazlasını elinde tutuyor. Dolayısıyla Microsoft’un alanda işi hiç kolay görünmüyor. Edge’in sunulması ile beraber kullanıcıda nasıl karşılık bulacak bunu zaman gösterecek.

Edge Chromium İlk Betası Yayınlandı

Edge Chromium İlk Betası Yayınlandı

Edge tarayıcısına güvenini başlattığı ödül programı ile gösteren Microsoft, tarayıcının ilk beta sürümünü de yayınladı. Windows ve macOS işletim sistemlerinde çalışacak olan yeni tarayıcı ilk haliyle kullanıcının karşısına çıkmış oldu. Beta sürümünün yayınlanması ile beraber kısa sürede 1 milyondan fazla indirme aldığı belirtiliyor. Bununla beraber tarayıcıyı kullanmaya başlayan kişilerden 140 binden fazla geri bildirim Microsoft’a iletildi.

Beta sürümü ile ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft yetkilisi Joe Belfiore, “Beta, en kararlı önizleme kanalını temsil ediyor, çünkü özellikler Beta’ya yalnızca Canary kanalında ve ardından Dev kanalında kalite testi yapıldıktan sonra eklendi. Hata düzeltmeleri ve güvenlikle ilgili periyodik küçük güncellemelerin yanı sıra büyük sürüm güncellemelerinin her altı haftada bir yapılması beklenebilir.” ifadelerinde bulundu.

İlk beta sürecinin yayınlanması ile beraber kararlı sürüme dair geri sayımın hızlandığını söyleyebiliriz. Şirket Chromium tabanlı tarayıcısı için Google ile işbirliğinde bulunuyor. Yine de Microsoft tarafından kararlı Edge tarayıcısının ne zaman sunulacağı netleşmiş değil. Ancak bu tarihin 2020 yılından önce olması beklenmiyor.

Microsoft yeni Edge tarayıcısını tanıtması sonrasında Windows 10 işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak bulundurmayı planlıyor. Bu zamana kadar geçen süreçte Microsoft yeni beta sürümleri yayınlayacaktır. Edge için yayınlanan son ön izleme sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum