Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft Edge’e PDF Formatındaki Dosyaları Düzenleme İmkanı Geliyor

Microsoft’un yeni nesil tarayıcısı Edge için PDF yönetim seçeneği geliyor.
Microsoft Edge’e PDF Formatındaki Dosyaları Düzenleme İmkanı Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İnternet tarayıcıları kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak sürekli güncelleniyor. Günümüzde Chrome, Firefox, Opera, Edge gibi web tarayıcıları kullanım oranı olarak öne çıkıyor. Google Chrome’u pazar payı olarak çok büyük bir paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Windows işletim sisteminin geliştiricisi Microsoft ise tarayıcı pazarında uzun yıllar Internet Explorer ile yer aldı.

Tarayıcı Windows işletim sisteminin varsayılan tarayıcısı olmasına rağmen Chrome’un karşısında ilgi görmedi. Microsoft daha sonra Edge tarayıcısı ile bu rekabete ortak olmak istedi. Geçtiğimiz aylarda Chromium altyapısı ile Edge tarayıcısı yeniden geliştirildi ve dikkatleri üzerine toplamış durumda.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir pazar araştırması Edge’in Chrome’dan sonraki ilk alternatif haline geldiğini ortaya koymuştu. Yazılım devi tarayıcıya yeni özellikler kazandırarak kullanıcıları kendisine çekmeyi amaçlıyor. Son olarak PDF dosyalarına yönelik kullanıcı dostu bir özelliğin geleceği öğrenildi.

Edge için PDF Düzenleme İmkanı Geliyor

Edge için PDF Düzenleme İmkanı Geliyor

Yazılım devi Edge tarayıcısına gelecek yeni özelliğine dair açıklamalarda bulundu. Tarayıcıya gelecek güncelleme ile PDF dosyalarında düzenleme yapılmasına imkan sağlayacak bir özellik yer alacak. Şirket Native File System AP’lerin Edge tarayıcısında destekleneceğini açıkladı. Bu da tarayıcıda açılan PDF dosyaların düzenlenmesine imkan sağlanacağı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Kullanıcılar PDF belgelerini her seferinde cihaza kaydetmek yerine tarayıcı üzerinde yapılan değişiklikleri kaydedebilecek. Özelliği kullanmak için Chrome ayarlarından deneysel aşamada olan aracı aktifleştirmek mümkün. Adres çubuğuna chrome ://flags yazarak çıkan ayarlarda Native File System API aracını etkinleştirmek gerekiyor. Bu aracın bir benzeri ise önümüzdeki günlerde Microsoft Edge tarayıcısında kullanılabilir hale gelecek.

Başlat Menüsünde Edge Öneriliyor

Başlat Menüsünde Edge Öneriliyor

Bilindiği üzere Microsoft, Windows işletim sisteminin geliştiricisi ve diğer ürünlerinde bu gücünü kullanmaktan kaçınmıyor. Yazılım devi tarayıcısını daha fazla kullanıcıya ulaştırmak adına çeşitli yollarla teşvik etmeye başladı. Windows 10’un en çok kullanılan araçlardan birisi Başlat menüsü olmakta. Artık kullanıcılar Başlat menüsü üzerinden arama yaptığı zaman Edge tarayıcısının önerildiğini görecek.

Chrome’un yanı sıra Firefox, Opera gibi farklı tarayıcılar arandığında yine Edge tarayıcısının önerildiğine tanık oluyoruz. Bazı kişiler Microsoft’un bu tavrını eleştirirken, kimileri ise Windows’un kendi işletim sistemi olması nedeniyle bu durumu olağan karşıladı. Ayrıca öneri özelliği ayarlar bölümünden kapatılamıyor. Yani Microsoft’un Edge tarayıcısını yaygınlaştırmak adına ısrarcı olduğu görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.