Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Edge Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Rakiplerinden Daha Etkin Koruma Sağlıyor

Microsoft’un geçtiğimiz aylarda yenileyerek kullanıma sunduğu Edge tarayıcısı girdiği güvenlik testinden tam not aldı.
Microsoft Edge Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Rakiplerinden Daha Etkin Koruma Sağlıyor

İnternet tarayıcıları kullanıcıların güvenliğini sağlayan başlıca yazılımlar arasında yer alıyor. Yazılım şirketlerinin geliştirdiği başlıca web tarayıcıları arasında Chrome, Firefox, Edge ve Opera öne çıkıyor. Kullanıcı kitlesi olarak Google Chrome’un rakiplerinden açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan pazar araştırmaları Chrome’un kullanıcı kitlesinin yüzde 70’inden fazlasına ulaştığını gösteriyor.

ABD’li bir diğer yazılım şirketi Microsoft ise Edge tarayıcısı ile rekabete ortak oluyor. Microsoft bu tarayıcıyı ilk olarak piyasaya sürdüğünde kullanıcılardan yeterli ilgiyi görmemişti. Ancak Chromium altyapısı ile yeniden geliştirilen tarayıcı kullanıcılardan büyük beğeni topluyor.

Öyle ki tarayıcı kısa sürede Chrome’un karşısındaki ilk alternatifi haline geldi. Tarayıcı hızlı ve kullanışlı olmasının yanı sıra güvenlik seviyesiyle de dikkat çekiyor. Edge girdiği bir güvenlik testinde rakiplerinden çok daha üstün bir performans ortaya koydu.

Edge Güvenlik Testinden Tam Not Aldı

Edge Güvenlik Testinden Tam Not Aldı

Güvenlik şirketi NSS Labs tarafından yapılan araştırmada web tarayıcılarının sunduğu güvenlik seviyesi test edildi. Testte Edge’in kullanıcı deneyiminin yanında güvenlik seviyesi olarak Chrome’un karşısındaki en önemli rakip olduğu görüldü. Microsoft’un tarayıcısı kimlik avı saldırılarına karşı Defender Smartscreen korumasından yararlanıyor. Tarayıcı yapılan saldırıların yüzde 95.5’ini engellemeyi başardı ve bu alandaki en iyi performansı sergiledi.

Chrome ve Firefox tarayıcıları ise sırasıyla yüzde 86.9 ve yüzde 85.9 oranında başarı elde etti. Firefox ve Chrome tarayıcıları Google Safe Browsing API korumasını kullanıyor. Üçüncü parti araçların yer aldığı bir koruma sistemine sahip olan Opera ise yüzde 79.2 oranında koruma sağladı. Bu testin yanı sıra kötü amaçlı yazılımlara karşı da bir çalışma yapıldı. Bu çalışmada Chromium tabanlı Edge tarayıcısı yine rakiplerini geride bırakarak saldırıların yüzde 98.5’ini engelledi.

Bu testte Firefox yüzde 86.1 ile ikinci sırada Chrome ise yüzde 86.0 ile üçüncü sırada yer aldı. NSS Labs yaptığı çalışmanın sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı. Microsoft ise bu çalışmayı alıntılayarak, “Bu sonuçların bugün NSS Laboratuvarlarından çıktığını görmek heyecan verici. Kullanıcılarımızın güvenliğine bağlıyız ve daha fazla yenilik için çabalamaya devam etmek istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Microsoft Edge yeni yüzüyle piyasaya çıkalı çok kısa bir zaman oldu ve ilerleyen dönemde Chrome’un başını epey ağrıtabilir. Kullanan pek çok kişi tarayıcının son derece kullanışlı olduğunu vurguluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum