Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft, Edge Tarayıcısının Kaldırılmasını Neden Engellediğini Açıkladı

Microsoft yeni tarayıcısı Edge’in neden kaldırılamadığını açıkladı.
Microsoft, Edge Tarayıcısının Kaldırılmasını Neden Engellediğini Açıkladı
HABER GİRİŞ

İnternet tarayıcıları kullanıcıların sayfa deneyimini iyileştirmek adına sürekli yenileniyor. Günümüzde en çok kullanılan internet tarayıcılarının başında Google Chrome geliyor. Diğer yandan Firefox, Opera ve Edge gibi tarayıcılar da kullanıcılar tarafından tercih edilmekte. Bilindiği üzere Microsoft, Edge tarayıcısını Chromium altyapısı ile yeniden geliştirmiş ve kullanıcıların beğenisine sunmuştu.

Yenilenen tarayıcı kullanıcılardan olumlu yönde geri dönüşler yapılmasına neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma Edge’in kötü amaçlı yazılımlara karşı rakiplerine nazaran daha etkin bir koruma sağladığını ortaya koymuştu.

Microsoft, Windows işletim sisteminin de gücünü kullanarak Edge tarayıcısını herkese ulaştırmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Kısa zaman önce Windows 10’a gelen bir güncelleme ile Edge tarayıcısı kaldırılamaz hale getirilmişti. Microsoft bunun sebebini destek sayfasında açıkladı.

Microsoft’tan Edge Açıklaması

Microsoft’tan Edge Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenleme ile Edge tarayıcısı kullanıcılar tarafından silinemez hale getirilmişti. Bu düzenleme bazı kullanıcıların tepkisini çekmişti. İlk etapta Edge tarayıcısı kullanıcıların isteğine bağlı olarak sunulmuştu. Halihazırda Windows sürümlerinde Internet Explorer yüklü olarak bulunuyor. Yazılım devinin yapmış olduğu düzenleme ile Internet Explorer’ın yerini Edge tarayıcısının alacağı anlaşılıyor.

GCM Yatırım Banner

Pek çok kullanıcı Edge tarayıcısını kaldırmak adına Google’da aramalar yaptılar. Microsoft’un destek sayfasında ise konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Ocak ayında genel kullanılabilirliğin başlangıcından başlayarak, Microsoft, Microsoft Edge ‘in eski sürümünden Windows müşterilerini aşamalı bir piyasayayeni Microsoft Edge sürümüne geçirmiş demektir. Tüm Windows müşterilerinin sunduğu destek ve performans, gizlilik, güvenlik ve üretkenlik özelliklerine yönelik en son Microsoft Edge tarayıcısına sahip olduğundan emin olmak istiyoruz.

Microsoft Edge ‘in yeni sürümü, kullanıcılara Microsoft Edge ‘in eski sürümünden kişisel verileri aktarmak için tam denetim sunar. Microsoft Edge ‘in yeni sürümü, Windows sistem güncelleştirmesinde yer alır; bu nedenle, uygulamayı kaldırma veya Microsoft Edge ‘in eski sürümünü kullanma seçeneği artık kullanılamaz.”

Microsoft tarayıcı stratejisiyle ilgili yeni bir açıklama daha yaptı ve Internet Explorer’ın fişini çekeceğini duyurdu.

Internet Explorer için Yolun Sonu Göründü

Internet Explorer için Yolun Sonu Göründü

Windows kullanıcılarının uzun yıllardır aşina olduğu web tarayıcısı Internet Explorer için yolun sonu göründü. Şirket ayrıca Edge tarayıcısının ilk sürümü için de benzer bir karar aldı. Chromium altyapısına sahip olmayan Edge tarayıcısı ve Internet Explorer’ın önümüzdeki günlerde fişi çekiliyor.

Her iki tarayıcı da kullanıcılar tarafından beğenilmemiş ve tercihlerini Chrome, Firefox, Opera gibi uygulamalardan yana kullanmıştı. Microsoft’tan yapılan açıklama ile Internet Explorer’ın 17 Ağustos 2021’de kullanılmaz hale geleceği belirtildi.

Eski Edge tarayıcısının ise 9 Mart 2021’e kadar güncelleme alacağı ifade edildi. Şirketin almış olduğu bu kararlardan anlaşılacağı üzere Chromium altyapısına sahip Edge, başlıca internet tarayıcısı olarak adından söz ettirecek. Edge’in işinin hiç kolay olmadığını sağlamak lazım. Halihazırda Google Chrome tarayıcı pazarının yüzde 70’ine hakim durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.