Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Edge’in Firefox Kullanıcılarından Veri Sızdırdığı İddia Edildi

Bir Firefox kullanıcısı Edge’in kendi tarayıcısındaki verileri izinsiz sızdırdığını iddia etti.
Microsoft Edge’in Firefox Kullanıcılarından Veri Sızdırdığı İddia Edildi

Günümüzde internet tarayıcıları kullanıcıların deneyimini belirlemede önemli rol oynuyor. Chrome, Firefox, Edge ve Opera gibi popüler tarayıcılar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu tarayıcılar arasında kullanım oranı olarak Chrome’un diğerlerinden açık ara üstün olduğu biliniyor.

Google’ın geliştiricisi olduğu tarayıcı tüm pazarın yüzde 70’ine hakim durumda. Son dönemde Microsoft’un yeniden geliştirdiği Edge tarayıcısı da yükselişi ile dikkat çekiyor. Chromium altyapısı ile geliştirilen tarayıcının Chrome’un ilk alternatifi olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz dönemde Google ve Microsoft’un kullanıcıları kendi tarayıcılarına çekmek adına çeşitli adımlar attığı gündeme gelmişti.

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına Edge tarayıcısını varsayılan uygulama olarak öneriyor. Google ise Edge tarayıcısı içerisinde Chrome reklamlarını göstermekten çekinmiyor. Bu çekişmenin yanı sıra bir Firefox kullanıcısından ilginç iddialar ortaya atıldı.

Edge için Veri Hırsızlığı İddiası

Edge için Veri Hırsızlığı İddiası

Microsoft’un yeniden geliştirdiği Edge tarayıcısı ilginç haberler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Firefox kullanıcısı Mozilla’dan izinsiz bir şekilde Edge’in kendi tarayıcısından verileri çektiğini iddia etti. Kullanıcıya göre Edge’in bu işlemine göre müdahale edimesine rağmen veri kopyalama işlemi devam ediyor. Reddit kullanıcısı ‘Krankie, Microsoft’un Firefox kullanıcılarına Edge’i dayattığını söyledi.

Reddit kullanıcısı geçmişte de yaptığı isabetli sızıntılar ile dikkatleri üzerine çekmişti. İddiaya göre Microsoft, Windows 10’da varsayılan olarak ayarlanmış tarayıcıyı kaldırıyor ve bu bölüme Edge’i yerleştiriyor. Kullanıcı bir bağlantıya tıkladığında yeni bir menü açılıyor ve Edge’i varsayılan tarayıcı yapması isteniyor. Reddit kullanıcısına göre Microsoft bu işlemler sırasında Firefox’taki kayıtlı bilgileri izinsiz olarak alıyor.

Kullanıcı konuya dair paylaşımında, “Edge’i açtığımda Firefox’ta kullandığım verileri gördüm.” ifadesine yer veriyor. Web tarayıcıları arasında yaşanan bu çekişmenin önümüzdeki günlerde yeni gelişmelere gebe olacağını söyleyebiliriz. Ancak diğer tarayıcıların Chrome ile aralarındaki farkı kapatması kısa vadede pek mümkün görünmüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum