Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Ebeveynlerin Xbox Kullanma Süresini Üzerindeki Kontrolünü Artırıyor

Microsoft, Xbox başında uzun süre geçiren çocuklar için ebeveyn kontrolü özelliği geliştirdi.
Microsoft Ebeveynlerin Xbox Kullanma Süresini Üzerindeki Kontrolünü Artırıyor

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Microsoft, oyun sektörünün de önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Çok sayıda tanınmış oyunu geliştiren şirket konsol pazarında ise Xbox modelleri ile milyonlarca oyuncuya ulaşıyor. Bilindiği üzere Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni nesil konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S ürünlerini tanıttı ve satışa sundu. Şirket bu pazarda yeni tanıtılan PlayStation 5 ile rekabet edecek.

Milyonlarca oyuncu iki konsolu da uzun zamandır heyecanla bekliyordu. Yüksek donanımlara sahip olan konsollar oyuncuları kendisine bağlayacak diyebiliriz. Tabi bu bağlanmanın beklenenden fazla olması ebeveynler için rahatsızlık oluşturabiliyor. Özellikle pandemi ile beraber eğitimin uzaktan yapılması ve insanların evlerine kapanması oyunlara olan ilginin de artmasına neden oluyor.

Bu kapsamda Microsoft, Xbox konsolları için ebeveyn kontrolü güncellemesi getirdi. Xbox Aile Ayarları uygulamasında yapılacak düzenleme ile ebeveynler çocuklarının konsol başında çok uzun süreler geçirmesini engelleyebilecek.

Xbox’a Ebeveyn Kontrolü Geliyor

Xbox’a Ebeveyn Kontrolü Geliyor

Xbox Aile Uygulaması uzun zamandır konsolda kullanılan bir araç olarak bulunuyor. Microsoft bu bölüm üzerinden ebeveynlerin daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak. Mevcut durumda bu araç üzerinden oyun oynamaya saat kısıtlaması getirebiliyor. Yeni güncelleme ile ek tedbirler almak mümkün olacak. Ebeveynler çocuklarının hesabını engelleyebilecek ya da satın almaya yönelik kısıtlamalar getirebilecek.

‘Ekran süresini duraklat’ adlı araç belirli bir süre ya da ilgili zaman dilimi üzerinden işlem sağlayabilecek. Ebeveynler uygulama üzerinden bu kısıtlamayı istedikleri bir zamanda kaldırabilecek. Ya da gün sonunda bu otomatik olarak kapatılabilir özellikte olacak. Ayarlar bölümünde oyunların kontrolsüzce satın alınmasını engelleyecek bir araç yer alacak.

‘Satın almak için sor’ seçeneğini aktif hale getirerek yetişkinlerin haberi olmadan çocukların oyun satın alması engellenecek. Çocuklar oyun satın almak istediklerinde anne ve babalara bildirim gönderilecek. Ebeveynler onaylamadan satın alma işlemleri gerçekleşmeyecek.

Yeni nesil oyunlar son derece yüksek fiyat etiketleri ile satışa sunuluyor ve ay sonunda yüksek faturalar ile karşı karşıya kalmak mümkün. Bu satın almalarda yalnızca hediye kartları ve hesaba daha önceden yüklenmiş bakiyeler kullanılabilecek. Xbox Family Settings uygulaması iOS ve Android mağazaları üzerinden indirilebiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum