Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Çocuk İstismarına Karşı Artemis Projesi ile Mücadele Edecek

Microsoft, Artemis adını verdiği yeni bir araç ile çocuk istismarına yönelik dijital içerikleri kontrol edecek.
Microsoft Çocuk İstismarına Karşı Artemis Projesi ile Mücadele Edecek

Yazılım devi Microsoft, başta Windows ve Office ürünleri olmak üzere çok sayıda ürün ve servisin geliştiricisi durumunda. Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan Microsoft, kullanıcı güvenliğine yönelik projeler üzerinde çalışıyor. Son dönemde dijital dünyada çocuk istismarına sıkça rastlanır oldu. Video paylaşım ağı YouTube, çocuklara yönelik gizlilik kurallarına ihlal eden içerikleri bulundurması nedeniyle ceza almıştı. Bu gelişmeler sonrası teknoloji devleri benzer durumların tekrarlanmaması adına yeni araçlar geliştirmeye başladı.

Microsoft ise bu sürece Artemis adını verdiği ücretsiz bir araç ile dahil oluyor. Project Artemis olarak adlandırılan yeni teknoloji, özellikle sohbet uygulamalarına sahip şirketlere destek vermek için tasarlandı. Yazılım devi geliştirdiği yeni aracın kar amacı gütmediğinin altını çiziyor. Sistem otomatik olarak çalışacak ve çocukları hedef alan zararlı içerikleri tespit edecek. Projenin başındaki isimlerden Courtney Gregoire, Artemis’in gelecek için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Microsoft İstismara Karşı Harekete Geçiyor

Microsoft İstismara Karşı Harekete Geçiyor

Microsoft tarafından geliştirilen Artemis aracı ilk olarak şirketin kendi uygulamaları üzerinde test edilmeye başlandı. Xbox Live, Skype gibi uygulamaların sohbet bölümlerinde Artemis’in denemeleri gerçekleştiriliyor. Yazılım devi 10 Ocak tarihinden itibaren çocukların cinsel istismarını önlemek adına bu aracı başka şirketlerin kullanımına ücretsiz olarak sunacak. Benzer çalışmaları Facebook ve Google gibi devlerin de yaptığı biliniyor.

Microsoft’un blog yazısında yeni proje ile ilgili yapılan açıklamada, “Artemis gelecek için önemli bir adım. Fakat bu projenin şu an için tam anlamıyla bir çözüm olduğunu söyleyemeyiz. Çocukların dijital ortamlardaki istismarına yönelik yeni bir araç geliştirdik. Bu durum ne kadar büyük sorun teşkil etse de geliştirdiğimiz aracı sürekli iyileştirmek istiyoruz. Bu konuda diğer teknoloji şirketlerinden de daha fazla katkı ve katılım bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi Facebook, çocuk istismarı ile mücadele etmek adına yapay zeka ve makine öğreniminden faydalandığını açıklamıştı. Keza Apple’ın da Tumblr’ı zararlı içeriklerin yer alması nedeniyle App Store’dan kaldırdığı biliniyor. Microsoft tarafından çocukların gizliliğine yönelik aracı Artemis’in geliştirilerek daha etkin bir hizmet haline getirilmesi planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum