Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Chromium Altyapısı ile Yeniden Geliştirdiği Edge için Tarih Verdi

Microsoft’un bir süredir geliştirdiği yeni tarayıcısı Edge için ilk tarih ortaya çıktı.
Microsoft Chromium Altyapısı ile Yeniden Geliştirdiği Edge için Tarih Verdi

İnternet tarayıcıları kullanıcıların web sitesi deneyimini belirleyen en önemli yazılımlar arasında yer alıyor. Chrome, Firefox, Opera, Edge gibi popüler tarayıcılar yeni özellikler ile sürekli geliştiriliyor. Dünya genelinde en çok kullanılan web tarayıcısı olarak Google Chrome’u gösterebiliriz.

Tarayıcı yüzde 70’e yakın pazar payı ile tüm rakiplerinden açık ara önde durumda. Diğer taraftan Chrome’a alternatif oluşturmak adına Firefox ve Edge gibi farklı seçenekler mevcut. Yazılım devi Microsoft, başta Windows ve Office olmak üzere pek çok ürün ve servis geliştiriyor. Bilindiği üzere şirket tarayıcı pazarında uzun yıllar Internet Explorer ile yer aldı.

Windows işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak sunulmasına rağmen kullanıcılar tarafından beğenilmedi. Microsoft bunun üzerine geçtiğimiz yıllarda yeni tarayıcısı Edge’i piyasaya sürdü. Ancak bu tarayıcının da kaderi Internet Explorer ile aynı oldu ve şirket için hayal kırıklığı yarattı. Microsoft buna rağmen tarayıcıyı geliştirme sevdasından vazgeçmiyor.

Edge için Geri Sayım Başladı

Edge için Geri Sayım Başladı

Microsoft uzun yıllardır tarayıcı pazarındaki kötü kaderini tersine çevirmek adına çalışmaya devam ediyor. Şirketin bir süredir Google ile iş birliği yaptığı ve Chromium altyapısı ile Edge tarayıcısını yeniden geliştirdiği biliniyor. Tarayıcının daha önce beta sürümü çıkmıştı ve sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test ediliyor. Microsoft’un Windows 10 1709 ve daha yeni sürüme yükseltilmiş işletim sistemleri için otomatik olarak yeni Edge tarayıcısını kullanıcılara gönderecek.

Yazılım devinin Edge tarayıcısını Windows ile uyum sorunu yaşamaması adına sık aralıklar ile güncelleyeceği belirtiliyor. Güncelleme aralıklarının 6 hafta olması beklenirken, gerekli durumlarda güvenlik ve uyumluluk yamaları da anında kullanıcılara iletilecek. Microsoft’un açıklamasına göre 15 Ocak 2020 tarihinden itibaren Chromium ile baştan yaratılmış Edge indirilebilir olacak.

Tarayıcı şu an için Windows platformu için sunulacak. Şirkete yakın kaynaklar Microsoft’un Edge’in Linux sürümünü geliştirdiğini belirtiyor. Güncellemeyi otomatik olarak almak istemeyenler için ayrıca Microsoft, Blocker Toolkit adı bir yazılım sunmuştu.Bu araca rağmen kullanıcılar kendi istekleri ile Edge’in kurulumunu gerçekleştirebilir. Microsoft’un yeniden inşa ettiği web tarayıcısı kullanıcılar tarafından ne kadar ilgi görür şimdiden merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum