Yatırım yapmaya başla!

Microsoft Bulut Tabanlı Servislerin Konsol Pazarını Etkileyeceğini Düşünmüyor

Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer bulut tabanlı servisler ve konsolların geleceğine dair açıklamalarda bulundu.
Microsoft Bulut Tabanlı Servislerin Konsol Pazarını Etkileyeceğini Düşünmüyor

Oyun sektörü her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor. PC, konsol ve mobil oyun pazarları yapılan yatırımlar ile beraber büyük kitlelere ulaşıyor. Bu yıl konsol pazarında önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem oluyor. Microsoft ve Sony, Xbox Series X ve PlayStation 5 konsollarını tanıttı. Microsoft ayrıca Xbox Series X’in yanında bir de daha uygun fiyatlı Xbox Series S modelini kullanıcıların beğenisine sunacak.

Diğer taraftan son yıllarda bulut tabanlı oyun servislerinin tanıtıldığı bir dönem oluyor. Geçtiğimiz yıl Google Stadia tanıtıldı ve bazı ülkelerde kullanıcıların beğenisine sunuldu. Kısa zaman önce önce ise Amazon kendi bulut oyun servisi Luna’nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Önümüzdeki aylarda Luna pek çok ülkede oyuncuların kullanımına sunulacak. Bulut oyun servislerinin öne çıkması ile beraber oyun sektörünün geleceği merak konusu oldu. Bazı uzmanlar sektörün bulut tabanlı servislere kayacağını iddia ediyor. Microsoft ise bu görüşe katılmıyor. Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer konsol üretimine devam edeceklerini söyledi.

Microsoft Konsolların Arkasında

Microsoft Konsolların Arkasında

Xbox Başkanı Phil Spencer, bulut tabanlı oyunlar hakkındaki düşünceleri ve konsolların geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Microsoft’ta çalışan pek çok mühendisin bulut tabanlı oyunların konsolları öldürmeyeceğini düşündüğünü söyleyen Spencer, kendisinin de bu fikirde olduğunu belirtti. Spencer açıklamasında konsol üretimine önümüzdeki yıllarda da devam edeceklerini söyledi.

Açıklamadan anlaşılacağı üzere gelecekte Xbox Series X ve Xbox Series S gibi yeni nesil konsollar ile tanışacağız. Spencer ayrıca Game Pass gibi platformların kullanıcılardan daha fazla ilgi gördüğünü ve bu alana yatırım yapmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Xbox’ın başındaki isim daha önce de bulut servisler için benzer çizgide açıklamalarda bulunmuştu. geçtiğimiz yılın Ağustos ayında bulut tabanlı oyunların kaçınılmaz olacağını ancak kendilerinin Xbox ile daha iyi bir deneyim sunacaklarını söylemişti.

Xbox Oyunları Mobile Geliyor

Xbox Oyunları Mobile Geliyor

Xbox cephesinde yaşanan bir diğer gelişme ise akıllı telefon kullanıcılarını memnun edecek. Microsoft geçtiğimiz günlerde Android tarafında Remote Play özelliği eklemişti. Bu özelliğin iOS kullanıcıları için de sunulacağı açıklandı. İlgili özellik sayesinde kullanıcılar Xbox oyunlarına akıllı telefonları aracılığı ile uzaktan erişim sağlayabiliyor.

Bu hizmetin Microsoft’un xCloud hizmetinden farklı olduğunun altı çiziliyor. Halihazırda Android kullanıcıları Xbox One konsolunda bulunan oyunlarına erişim sağlayabiliyor. Bu durum ilerleyen dönemde tüm mobil telefon kullanıcıları için erişilebilir olacak.

Sistem şu an için Xbox Game Pass Ultimate oyunlarına özel olarak çalışıyor. Remote Play özelliğinden yararlanabilmek için kullanıcıların Xbox One ve akıllı telefonlarını aynı lokal ağa bağlamaları gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum