Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Bethesda için EA’dan Önce Davranmış

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Bethesda’yı satın almasıya ilgili daha önce Electronic Arts’ın girişimde bulunduğu ortaya çıktı.
Microsoft, Bethesda için EA’dan Önce Davranmış

Video oyun sektörü yapılan yatırımlar ile beraber her geçen gün daha büyük bir endüstri haline geliyor. Masaüstü, konsol ve mobil oyunlar aracılığı ile milyar dolarları bulan bir para sirkülasyonu gerçekleşiyor. Pek çok oyun şirketi ise başka şirketleri bünyesine katarak önemli yatırımlar alıyor.

Geçtiğimiz günlerde bu yatırımlardan birisi Microsoft tarafından yapıldı. Xbox konsollarının ve pek çok popüler oyunun geliştiricisi olan Microsoft, bir başka oyun devi Bethesda’yı bünyesine kattı.

Teknoloji devi bu yatırım için 7.5 milyar doları gözden çıkardı. Bethesda’nın bünyesinde çok sayıda sevilen oyun bulunuyor. Bu oyunlardan bazıları Fallout, Elder Scrolls, Quake, Doom gibi seriler olmakta. Microsoft’un bu yatırımından önce bir başka oyun devinin daha Bethesda için talip olduğu ortaya çıktı.

EA, Bethesda’yı Almayı Düşünmüş

EA, Bethesda’yı Almayı Düşünmüş

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Electronic Arts’ın FIFA, Battlefield, Crysis gibi pek çok oyunun üzerinde imzası bulunuyor. Bloomberg’de yer alan habere göre EA’nın Microsoft’tan önce Bethesda’yı satın almak için görüşmeler yaptığı iddia edildi. Sürecin ayrıntılarına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Haberde Bethesda’nın daha önceden geliştirmiş olduğu Elder Scrolls ve Fallout gibi oyunların halen kazanç elde ettiğinin altı çizildi.

Bu kazancın büyük bir bölümünün ise oyun içi satın almalar olduğu belirtiliyor. Uzmanlar EA’nın bu satın almayı gerçekleştirmesi halinde çok büyük bir yatırıma imza atacağını belirtiyor. Zenix Media bünyesinde bulunan Bethesda ve ID Software gibi iki büyük stüdyonun EA’ya geçmesi şirketin büyümesinde önemli rol oynayacaktı.

EA geçtiğimiz günlerde de oyuncuların tepkisini çekecek adımlar atmıştı. Star Wars: Battlefront 2 oyununda çok fazla satın alma olması ve Anthem’in erkenden piyasaya sürülmesi nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Microsoft’un Bethesda hamlesinin ise son derece isabetli olduğuna dikkat çekiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum