Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Apple’a Tekelci Davrandığı Gerekçesiyle Soruşturma Açılmasını İstiyor

Microsoft Başkanı Brad Smith, Apple’ın haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle soruşturma geçirmesini talep ediyor.
Microsoft, Apple’a Tekelci Davrandığı Gerekçesiyle Soruşturma Açılmasını İstiyor

ABD merkezli teknoloji şirketleri Microsoft ve Apple, dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcıya yönelik ürün ve servislere sahip olmakta. Teknoloji sektöründe faaliyet gösteren bu şirketler aynı zamanda bazı alanlarda birbirleri ile rekabet ediyor. Ancak uluslararası mecralarca belirlenmiş olan rekabet kurallarına aykırı davranılmaması gerekiyor. Microsoft 1990’lı yıllarda rekabet koşullarına aykırı davrandığı gerekçesiyle pek çok kez soruşturma geçilmişti.

Keza Apple da aynı şekilde kendi mağazalarında uygulamalarını öne çıkardığı gerekçesiyle haksız rekabet suçlamalarına maruz kalmıştı. Spotify ile Apple’ın bu konuyla ilgili karşı karşıya geldiğini hatırlayanlar olacaktır. Son olarak Microsoft ve Apple arasında bu konuya yönelik yeni bir tartışma başladı. Microsoft Başkanı Brad Smith, Apple’ın rekabet koşullarına aykırı davrandığına dair açıklamalarda bulundu.

Microsoft’tan Apple’a Tepki

Microsoft’tan Apple’a Tepki

Microsoft Başkanı Brad Smith, kendilerinin 90’lı yıllarda olduğundan çok daha fazla bir şekilde Apple’ın rekabet kurallarını hiçe saydığını söyledi. ABD’deki bazı milletvekilleri ile bir araya gelen Smith, Microsoft ile Apple arasında yaşanan sorunlardan bahsetti. Kendilerinin 20 yıl önce rekabete aykırı davranmakla suçlandığını hatırlatan Smith, bugün Apple’ın çok daha fazlasını yaptığını söyledi.

Microsoft başkanı ayrıca Apple’a bu davranışı nedeniyle soruşturma açılması gerektiğini söyledi. Şirketin son bir aydır bu konu üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Yapılacak inceleme ile beraber Apple’ın yanı sıra Amazon, Facebook ve Google gibi devlerin de konuyla ilgili ifade vereceği söyleniyor.

Microsoft yöneticisinin bu açıklamalarına Apple’dan bir yanıt gelmedi. Apple’ın başındaki tek sorun bununla sınırlı değil. Teknoloji devi bir süredir Avrupa Birliği ile çeşitli sebeplerle karşı karşıya geliyor. Son olarak dijital asistan uygulaması Siri nedeniyle Apple’ın Avrupa Birliği’nin incelemesi altında olduğu ortaya çıktı. Önümüzdeki aylarda soruşturmaların Apple gündemini fazlasıyla meşgul edeceğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum