Yatırım yapmaya başla!

Microsoft, Google Gibi Adobe Flash’ın Fişini Çekmeye Hazırlanıyor

Yazılım devi Microsoft, yakın gelecekte Edge ve Internet Explorer için Adobe Flash kullanımını sonlandıracağını açıkladı.
Microsoft, Google Gibi Adobe Flash’ın Fişini Çekmeye Hazırlanıyor

İnternet tarayıcıları yeni güncellemeler ile sürekli gelişmeye devam ediyor. Kullanıcı sayısıyla rakiplerine büyük fark atmış olan Chrome’un bir süredir Adobe Flash eklentisine yönelik düzenlemeler yaptığı biliniyor. Buna sebep olarak geçtiğimiz yıllarda Adobe’un Flash eklentisine yönelik yapmış olduğu açıklama gösteriliyor. Bilindiği üzere Adobe, 2017 yılında Flash için yeni bir güncelleme yayınlamayacağını ve 2020 yılı itibariyle tamamen kaldıracağını duyurmuştu.

Yapılan bu açıklama sonrası tarayıcıların geliştiricileri de harekete geçmiş durumda. Bilindiği üzere Google, son yayınladığı Chrome güncellemesi ile Flash eklentisini varsayılan ayarlarda kapalı hale getirdi. Gelişmeler gösteriyor ki diğer tarayıcıların geliştiricileri de aynı yolu izlemeye başlayacak. Microsoft yaptığı açıklama ile Adobe Flash eklentisini kendi tarayıcılarda fişini çekeceğini duyurdu.

Microsoft Adobe Flash’ı Emekli Ediyor

Microsoft Adobe Flash’ı Emekli Ediyor

Bilindiği üzere Microsoft, Edge ve Internet Explorer tarayıcılarını kullanıcılarına sunmuş durumda. Yeni nesil tarayıcısı olan Edge beklenen ilgiyi görmüş değil ve şirket bu tarayıcıyı Google ile iş birliği yapıyor ve Chromium tabanlı olarak yeniden geliştiriyor. Şirket yeniden geliştirilen Edge tarayıcısında Adobe Flash’a yer vermeyeceğini açıkladı.

Şirket yayınladığı yazıda “Microsoft Edge’in bir sonraki sürümünde Flash’ı diğer Chromium tabanlı tarayıcılarla aynı zaman diliminde emekli edeceğiz” açıklamasında bulundu. Microsoft tıpkı Google gibi ilk etapta Flash eklentisini varsayılan ayarlarda kapalı durumda tutacak. Bu değişiklikler 2020 yılı itibariyle hayata geçecek. Bu yıl içerisinde mevcut Edge ve Internet Explorer tarayıcılarında Adobe Flash kullanılır durumda olacak.

Adobe Flash 2020’de Tarih Oluyor

Adobe Flash 2020’de Tarih Oluyor

Chrome ve Edge tarayıcıları ile alınan karar ve Adobe’un yapmış olduğu açıklama bir devrin sonu gelmiş olacak. Adobe Flash eklentisi 2020 yılı itibariyle tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alacak. Geliştiricilerin eklentiyi bir anda kaldırmamasının sebebi ise profesyonel kullanıcıların bu değişikliğe ayak uydurması olarak gösteriliyor.

Bu arada Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısını geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde beta sürümü yayınlanan tarayıcı test kullanıcılarından olumlu yönde geri dönüşler alıyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmış değil ancak Chromium tabanlı Edge tarayıcısının önümüzdeki yılın ilk aylarında yayınlanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum