Yatırım yapmaya başla!

Pandemi Nedeniyle Uzaktan Çalışma Microsoft’a Yaradı, Net Karı %30 Arttı

2021 mali yılının ilk çeyreğine ait finans raporunu yayımlayan Microsoft, pandeminin uzaktan çalışmayı artırmasının avantajını kullanarak, tüm gelirlerinde artış yakaladı.
Pandemi Nedeniyle Uzaktan Çalışma Microsoft’a Yaradı, Net Karı %30 Arttı

Microsoft Corp. 30 Eylül ile sona eren 2020 üçüncü çeyreğine (2021 mali yılında ilk çeyrek olarak kabul ediliyor) ilişkin finansal sonuçları açıkladı. Teknoloji ve yazılım devinin söz konusu dönemde toplam gelirinde %12, faaliyet gelirinde %25, net karında %30 ve hisse başı kazancında %32 oranında artış gerçekleşti.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, maliyeti düşürmek, her sektördeki müşterilerin değer elde etme süresini iyileştirmek ve daha iyi olabilmek için eksiksiz modern teknoloji ile yenilikler yaptıklarını söyledi.

Yönetim Kuru Başkan Yardımcısı ve Finans Müdürü Amy Hood ise büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek için yatırım yapmaya devam ettiklerini aktardı.

Şirketin 3Ç20 döneminde %12 artış gösteren toplam gelirleri 37,2 milyar dolara yükseldi.
Microsoft Corp. Finansal Sonuçlar
Kaynak: Microsoft Corp.

2021 mali yılının ilk çeyreğinde Office 365 ticari gelirlerinde %21 artış olmasının etkisiyle ticari ürünler ve bulut hizmetleri gelirinde %9 artış gerçekleşti. Tüketici abone sayısı 45,3 milyona çıkarken, tüketici ürünleri ve bulut hizmetleri geliri %13, LinkedIn geliri %16, dinamik ürün ve bulut hizmetleri geliri ise %19 yükseldi.

Azure gelirlerindeki %48’lik artış, sunucu ürünleri ve bulut hizmetleri gelirinde %22 artış sağlarken, Intelligent Cloud gelir ise %20 arttı. Genel olarak başarılı bir üç ayı geride bırakan yazılım devinin Xbox içeriği ve hizmet gelirinde %30, yüzey gelirinde %36, Windows ticari ürün ve bulut hizmetleri gelirinde %13 oranında artış oldu.

Söz konusu dönemde 2019’un aynı çeyreğine kıyasla hisse geri alımlarında %21 artış oldu.
Microsoft Hisse Performansı
Kaynak: Yahoo Finance

Temettüler şeklinde hisse geri alımları 2021 mali yılının ilk çeyreğinde hissedarlara 9,5 milyar dolar ayrıldı. Nasdaq Borsası’nda işlem gören MSFT hisseleri Salı günü  210,33 – 214,67 arasında hareket ettikten sonra %1,51 değer kazancıyla 213,25’ten kapandı.

Şirketin hisse başına karı da son verilere göre 1,38 dolardan 1,82 dolara yükseldi. Şirketin bu dönemde gelirlerinde artış olmasının en büyük nedenlerinin başında pandemi geliyor.

Bu süreçte uzaktan çalışma artarken, telekonferans yapılması veya daha fazla oyun oynanması gibi faktörler şirkete yaradı.

Bulut servisleri, Xbox, Microsoft Surface gibi hizmetler büyümesine yardımcı oldu. yapılan açıklamada bilançoda en bariz şekilde etki yaratan kalemin bulut servisleri olduğu söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum