Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis’ten Türkiye ile Düzensiz Göç Akınında İş Birliği Mesajı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç akını ve iklim krizi gibi konularda Türkiye ile iş birliğini derinleştirmek istediğini ifade etti. Detaylar;
Miçotakis’ten Türkiye ile Düzensiz Göç Akınında İş Birliği Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede ülkesinin düzensiz göç akını ve iklim krizi gibi kritik öneme sahip konularda Türkiye ile iş birliğini derinleştirmek istediğini ifade etti.

İki isim Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu kapsamında New York’taki Türkevi’nde bir araya gelirken görüşme sonrasında açıklamada bulundular.

“Türk-Yunan İlişkilerinde Olumlu Havayı Sürdürmek İstiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la verimli bir görüşme yaptıklarını söyleyen Miçotakis, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde yeşeren olumlu havayı derinleştirmek üzere çalışmaya devam etme yönünde ortak karar aldıklarını belirtti.

Ülkeler arasında güven artırıcı önlemler, siyasi diyalog ve pozitif gündeme dair gelecekteki görüşme ve temasların düzeyini net bir şekilde belirlediklerini ifade etti.

Göç ve İklim Krizi Gibi Konular Ön Plana Çıktı

Açıklamasının devamında, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısının bir sonrakinin 7 Aralık’ta Selanik’te düzenlenmesi yönünde karar alındığını hatırlatırken iki ülkeyi etkileyen ortak sorunları ele alma fırsatı bulduklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Miçotakis ile Erdoğan Bir Araya Geldi
Kaynak: X / RTErdogan

Düzensiz göçmen konusunu ön plana çıkaran Miçotakis, düzensiz göç akınlarının asgari seviyeye indirilmesi adına Türkiye ile iş birliğinin şart olduğunu düşündüğünün altını çizdi.

İklim krizi konusuna da değinirken Türkiye ve Yunanistan’ın geride kalan yaz döneminde ciddi doğal afetlerle karşı karşıya kalmış iki Akdeniz ülkesi olduğuna vurgu yaptı.

İklim krizi konusuna dair alınabilecek ortak karar ve önlemlerin, Selanik’te düzenlenecek YDİK çerçevesinde imzalanacak anlaşmalardan bazılarının konusu olabileceğini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.