Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis: Yunanistan’ın Karşısında Öngörülemez Bir Komşu Var

Miçotakis, Türkiye'yi işaret ederek Yunanistan'ın karşısında çok büyük ve öngörülemez bir komşu bulunduğuna dikkat çekti. İşte detaylar;
Miçotakis: Yunanistan’ın Karşısında Öngörülemez Bir Komşu Var
HABER GİRİŞ

Yunanistan’ın eski Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan devlet televizyonu ERT’ye ikili ilişkilere yönelik açıklamalarda bulundu. Miçotakis, Yunanistan’ın son dört yılda askeri yapısını güçlendirecek hamleler yaptığına da dikkat çekti.

Türkiye ile Yunanistan’ın temel anlaşmazlığın çözümü için müzakere önkoşulunun Yunanistan’ın caydırıcı gücünü artırmak olduğunu savundu. Yunanistan ve Türkiye’nin savaş uçağı alımına ilişkin gelen soruyu da yanıtlayan Miçotakis şöyle konuştu;

“Yunanistan Silahlı Kuvvetlerini güçlendirmek zorunda zira karşısında çok büyük ve jeopolitik olarak öngörülemez bir komşu var. Tabii ki anın şartlarıyla uzun vadeli planlama yapamayız.”

Türkiye-Yunanistan İlişkilerinde İyileşme Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olası bir görüşmeye ilişkin gelen soruyu yanıtlayan Miçotakis, görüşme için öncelikle 25 Haziran’daki seçimde partisi Yeni Demokrasi’nin iktidara gelmesi ve başbakan olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin bugün güçlü ve istikrarlı bir hükümete sahip olduğunu belirterek, Yunanistan’da ise geçici hükümet olduğuna dikkat çekti. Yunanistan’daki seçimlerin de birinci partiye fazladan milletvekili veren sistemle olsaydı ülkesinin de istikrarlı ve tek başına iktidara gelmiş bir hükümeti olacağını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Son dönemde ikili ilişkilerde iyileşme olduğuna dikkat çeken Miçotakis, seçimlerin her zaman yeni bir başlangıçlara vesile olabileceğini söyledi.

Yunanistan Kıta Sahanlığı Konularını Tartışmaya Hazır

Erdoğan ile görüşmek istediğini daha önce de kamuoyuna açıkladığını hatırlatarak, gelecek aylarda üzerinde ilerleme kaydedilen yol haritasının tekrar şekillenmesi için Litvanya Vilnius’ta buluşulacağını belirtti.

Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı konularını tartışmaya hazır olduğunu ileten Miçotakis, Yunanistan’ın, adaların silahsızlandırılması ve Doğu Ege adalarının egemenliğine ilişkin konularınsa tartışmaya açık olmadığına dikkat çekti.

Miçotakis, 21 Mayıs’taki genel seçimlerde Yeni Demokrasi olarak yüzde 40,79 ile en yüksek oyu alan parti olmuş ancak tek başına iktidara gelmesini sağlayacak 151 milletvekili sayısına ulaşamamıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın