Yatırım yapmaya başla!

Michelin, Hennessey Venom F5’in 482 km/h Hız Rekoru için Lastik Geliştiriyor!

Karada giden en hızlı spor otomobillere lastik geliştiren Michelin şimdi de son sürat rakamlarında rekora giden Hennessey'i 482 km/h'ye çıkarmaya çalışacak!
Michelin, Hennessey Venom F5’in 482 km/h Hız Rekoru için Lastik Geliştiriyor!

Evrenimizde “Supercars” denilen, caddelerde sıklıkla göremeyeceğimiz bir otomobil grubu vardır. İmalat süreçleri bildiğimiz gibi kısa sürelerde değil, aylar hatta yılları bulabiliyor. Özel yapım olarak, ayrı platformlarda üretilen hiper spor otomobillerin en büyük derdi yaptıkları hızlara dayanabilecek bir lastik!

Bu sıkıntıyı ilk çekenlerden birisi Bugatti’ydi. Veyron’dan sonra gittikçe hızlanmaya başlayan Fransız marka, Chiron ve sonrasında daha da gelişmiş olarak çıkartılan Süper Sport versiyonu 431 km/h hız sınırına dayandırılmıştı. Güvenlik gerekçesinden dolayı da söylediğimiz rakamda araç sınırlandırılmış. Başı bu konuyla dertte olan bir tek Bugatti değil. Amerikan Hennessey Performance Engineering de, 482 km/s sürate çıkmaya hazırlanıyor!!!

Hennessey’i Rekorunda Venom F5 Temsil Edecek

Hennessey'i Rekorda Venom F5 Temsil EdecekGeçtiğimiz sene sizlere Venom F5’in teknik değerleri ile birlikte çıkacağı sürat rakamlarından bahsetmiştik. Amerikalı şirket F5’in tam olarak kesinleşmediğini söylese de, 8 silindirli motoruyla 0 – 300 km arasını 10 saniyede gidebildiğini bildirilmişti. Yani testleri yapılıyor.

1338 kg civarlarında bir kilo ile asfalta indirilecek yüksek hız otomobilinin 1600 beygirden fazla olması bekleniyor. Chiron’a açılan bir savaş olduğu her halinden belli olsa da belirtilen rakamlarda sürekli gidiş sağlayacak lastik teknolojisi henüz dünyada yok!

Michelin Koenisgsegg ve Bugatti’den Sonra Hennessey için de Lastik Üretecek

Michelin Koenisgsegg ve Bugatti'den Sonra Hennessey için de Lastik ÜretecekŞirket sahibi John Hennessey, “Hedefimiz olan 300 mil hıza (482.8 km/h) ulaşmamız şirketimiz ve müşterilerimiz için önemlidir.” şeklinde konuştu. Chiron’un 431’de sınırlandırılması da lastikler yüzünden.

Son sürat rakamları iyice yukarıya çıkmasından dolayı Michelin, teknoloji ve Ar-Ge seviyesini üste alarak Venom F5’in 482 çıkıp, bir süre o hızda gitmesini sağlayacak.

Hennessey Venom F5 Teknik Verileri

Hennessey Venom F5 Teknik VerileriGeleneksel yüksek hacim motorlarını inanılmaz derecede modifiye eden Hennessey mühendisleri, 7.4L hacimden almak istedikleri beygir gücü 1600 ps. Şirketten gelen dedikodulara kulak verirsek, bu kadarla yetinmeyerek Venom F5’in 1680 beygire çıkabileceği aktarıldı.

Toplamda 1762 gibi fazla duyamayacağımız bir tork değeri ile hızlanmasını 2.2 saniyede yaparak, toplamda 482.8 km/s top speede ulaşması bekleniyor.

SEMA Show‘da gösterilen spor otomobil, resmi olarak kayıtlara geçmedi. Ayrıca belirttiğimiz gibi resmi Bugatti düşmanı olan Hennnessey’in hayalini gerçekleştirebilmesi, Michelin’ne bağlı! Bekleyelim ve görelim…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum