Yatırım yapmaya başla!

Nobel Ödüllü Ekonomist: ABD-Çin Ticaret Görüşmeleri Bir Süre Devam Edecek!

Nobel ödüllü ekonomist Michael Spence, ABD ile Çin arasında yakın zamanda bir anlaşma beklemediği yönünde görüş bildirdi. Detaylar aşağıda;
Nobel Ödüllü Ekonomist: ABD-Çin Ticaret Görüşmeleri Bir Süre Devam Edecek!

Nobel ödüllü ekonomist Michael Spence, geçtiğimiz günlerde Trump’ın Xi Jinping’le uzun ve çok güzel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini duyurmasıyla ateşkes ümidi artan ticaret savaşı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gelişmelerin ardından ticaret gerilimlerinin sona ereceğini düşünerek umutlananlara pek hoş gelecek şeyler söylemeyen ekonomist, bugün katıldığı bir programda yakın zamanda ticaret anlaşması olduğuna dair bir işaret görmediğini belirtti.

Diğer bir ifadeyle Michael Spence, Donald Trump’ın ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedildiği yönündeki vurgularına rağmen Pekin ile Washington arasındaki anlaşmazlığın bir süre daha devam edeceğini dile getirdi. 2001 yılında George A. Akerlof ve Joseph E. Stiglitz ile birlikte Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Michael Spence, bu bir ileri bir geri durumunun yakın zamanda sona ereceğini düşünmediğini aktardı.

Öte yandan; Trump’ın Xi Jinping’le görüşmesini Twitter’dan duyurmasından hemen sonra üç üst düzey yetkili de ufukta ticaret anlaşması görülmediğini bildirmişti.

Trump'ın Jinping'le Görüşmesi Ateşkese İşaret Değilİyimserlik yalnızca üç üst düzey yetkilinin yorumuyla değil aynı zamanda Larry Kudlow’un yorumuyla da yerle bir edilmiş, Trump’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow Cuma günü Çin’le anlaşmak için hiçbir büyük hareket olmadığını açıklamıştı. Trump’ın Çin’le olası bir ticaret anlaşması için taslak talimatı verdiği yönündeki iddialarla çelişen Kudlow, ABD Başkanı’nın kabinesine bir ticaret anlaşması vermediğini ve bir anlaşmanın eşiğinde olmadıklarını söylemişti.

BNY Mellon da Pazartesi günkü sabah notunda; ABD- Çin ticaret anlaşması söylentilerinin geçen hafta piyasalarda canlılık yarattığını belirtti.

Nobel Ödüllü Ekonomist Michael Spence Ticaret Savaşı YorumuKüresel yatırım şirketi BNY Mellon’un analisti anlaşma söylentilerinin inkar edilmesine rağmen bunun bir anlaşmanın ne anlama geleceği konusunda kendilerine iyi bir fikir verdiğini kaydetti. Nobel ödüllü ekonomist Spence ise ticaret geriliminin yakın zamanda sona ermeyeceği yönünde görüş bildirerek; “ABD, Çin’le olan sözleşme şartlarını birçok boyutta değiştirmek istiyor” dedi.

Tüm bunların yanında Michael Spence; “bence Çinliler de dahil olmak üzere kimse, ABD’nin neyi başarılı bir sonuç olarak gördüğünü bilmiyor, bu uygulamanın amaçlarının ne olduğuyla ilgili kafa karışıklığı var” ifadeleriyle ilgi çekti. Kısacası ünlü ekonomist, geçtiğimiz günlerde anlaşmanın çok yakın olduğunu öngören Stanford uzmanı Lanhee Chen gibi daha birçok uzmanın aksine, ateşkes işareti olmadığını savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum