Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MGK Toplantısında Sınır Ötesi Operasyon ve Tahıl Krizi Konuşuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonra erdi. Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapıldı. Ayrıntılar geliyor...
MGK Toplantısında Sınır Ötesi Operasyon ve Tahıl Krizi Konuşuldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. Üç saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Toplantıda ağırlıklı olan konular arasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan doğan tahıl krizi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine dair mutabakat ve sınır ötesi operasyon yer aldı.

Terörle mücadelenin süreceği vurgusunun yapıldığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerin genişletilmesi ve bölgedeki terör varlığına yönelik yeni sınır ötesi harekatla ilgili hazırlıkların konuşulduğu belirtildi.

Yurt içinde gerçekleştirilen Eren Abluka operasyonları ile Irak’ın kuzeyindeki Pençe operasyonlarında gelinen son durumun ele alındığı kaydedildi. Toplantıda ayrıca FETÖ ve DEAŞ gibi diğer terör örgütleri ile olan mücadelede atılacak adımların değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca Yunanistan’ın kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Tahıl Krizi Görüşüldü

MGK toplantısında ele alınan konular arasında, son dönemde dünyada endişe yaratan tahıl krizi yer aldı. Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaş, iki ülkenin depolarında tonlarca tahılın kalmasına neden oldu. Bir süredir Karadeniz’de bir  tahıl koridoru oluşturulmasına yönelik görüşmeler yürütülüyor.

Türkiye bu konunun çözümü adına arabuluculuk faaliyetleri içerisine bulunuyor. Toplantıda bu konunun da ele alındığı belirtilirken, savaşın yol açtığı tahıl krizinin çözümü için İstanbul’da gerçekleştirilen zirve de dahil yürütülen temaslar ele alındığı ve bu konuda izlenecek yol haritasının konuşulduğu aktarıldı.

Finlandiya ve İsveç Mutabakatı

MGK toplantısında, Finlandiya ve İsveç’in, NATO üyeliğine dair imzalanan mutabakata dair açıklamalara yer verildi.

İki ülke ile imzalanan mutabakata dair değerlendirmeler yapıldığı belirtilirken, geride kalan 1 aylık sürede iki ülkenin mutabakattaki maddelere uyup uymadığına bakıldığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.