Yatırım yapmaya başla!

Tartışmaların Bitmediği Termik Santraller için Bakan’dan “Gerekirse Kapatılacak” Uyarısı Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aralık ayı boyunca termik santrallerde inceleme yapılacağını, filtreleme zorunluluğuna uymayanların kapatılma dahil olmak üzere her türlü cezaya maruz kalacağını söyledi.
Tartışmaların Bitmediği Termik Santraller için Bakan’dan “Gerekirse Kapatılacak” Uyarısı Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kasım ayının sonunda yaptığı açıklamada termik santrallerin bacalarına filtre takma zorunluluğu getirdiklerini söyleyerek, 2,5 yıl süre verildiğini açıkladı. Bu sürenin sonunda tüm termik santrallerin çevre kirliliğini engellemek için bacalarına filtre takmış olacağını belirtti. Bu kurala uymayan tesislerin ise normal çevre cezasının 20 katı büyüklükte cezaya çarptırılacağını açıkladı.

Bakan Kurum söz konusu açıklamayı 21 Kasım’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen torba yasasının 50. maddesi gereği yapmıştı. Söz konusu yasa havayı kirleten 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğunun 2,5 yıl ertelenmesini öngörüyordu. Yasanın yürürlüğe girmesi için ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması gerekiyordu.

Fakat söz konusu yasa Cumhurbaşkanı tarafından veto edildi. Erdoğan görev süresince ilk defa Meclis’ten gelen bir yasayı veto ederken termik santraller konusu başta muhalefet olmak üzere diğer partiler arasında da büyük tartışmalara yol açtı. Son olarak Çevre Bakanı Murat Kurum mevzuata uymayan termik santraller hakkında net açıklama yaparak, gerekli görüldüğü taktirde kapatılabileceklerini açıkladı.

Aralık ayı boyunca 13 termik santral ayrı ayrı, detaylı bir şekilde incelenecek.

Bakan Kurum Termik Santral AçıklamasıBakan Kurum Cumhurbaşkanı’nın baca filtresi takma zorunluluğunu erteleyen yasayı veto etmesinin çevre hassasiyeti olan bir lider olduğu niteliği taşıdığını ifade etti. Aralık ayı boyunca 13 termik santralin inceleneceğini, çalışmaların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte yürütüleceğini söyledi.

Söz konusu termik santrallerin hepsinin durumlarının birbirinden farklı olduğunu, bulundukları illere son durumlarının tespit edilmesi için talimat yolladıklarını açıkladı. Mevcut durumlarının tespit edildikten sonra bu ay sonuna kadar gerekli çalışmaların yapılacağını ve durumun netleşeceğini söyledi.  Bazılarının filtreleme çalışmalarına başladığını, bazılarının bu sisteme sahip olduğunu, bazılarının ise hiçbir şekilde girişimde bulunmadığını söyledi.

1 Ocak itibarıyla gereken tedbirleri almayan santrallere cezai süreç başlatılacağını ve aykırı davrananların kapatılmaya kadar gideceğini söyledi. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik daha önce filtre takma zorunluluğu için 7 yıl süre verildiğini fakat bunun insan sağlığı ve çevrenin korunması ile bağdaşmadığını söyledi. Yeni öngörülen sürenin ise 2,5 yıl olmasının aynı şekilde uzun görüldüğünü ve Cumhurbaşkanımız tarafından veto edildiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum