Yatırım yapmaya başla!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus Meslektaşı Sergey Lavrov ile Bir Araya Geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, büyükelçiler konferansında bir araya geldi. İki ülkenin sıcak ilişkilerini gösteren görüşmenin detayları sizlerle;
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus Meslektaşı Sergey Lavrov ile Bir Araya Geldi

Türkiye ekonomik açıdan zorlu bir dönemde geçerken, yurt dışından destek gelmeye devam ediyor. 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında görüşmeler devam ederken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çavuşoğlu bir araya geldi. Basına kapalı bir şekilde gerçekleşen görüşme sonrasında iki bakan ortak basın toplantısı düzenlediler.

İki bakanın görüşmesinde ikili ilişkilerin yanında başta Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alındı.

Lavrov ve Çavuşoğlu Görüşmeleri

Lavrov, kültürel ilişkilerimize dikkat çekerek Rus turistlerin Türk tatil belgelerine akın ettiklerini ve rekor beklediklerini açıkladı. İkili ilişkilerin de sürekli yükselişte olduğunu söyledi. Lavrov, “ortak çabalarımıza ivme kazandıran iki ülke lideridir. Onlar çalışmalarımızı koordine ediyorlar. Emin bir şekilde ticaret hacmimiz artmaktadır. Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Santral gibi büyük projelerimiz gerçekleşiyor. Seneye karşılıklı turizm yılımız olacak. Kültürel ilişkilerimiz de gelişiyor,” şeklinde konuştu.

Lavrov, Batılı partnerlerin diplomasi kültürünü kaybetmişe benziyor ifadesini kullanarak, ülkelerin içişlerine karışılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Lavrov Diploması Kültürü Kaybedilmiş

Yaptırımların illegal olduğunu ifade eden Lavrov, “dünyada bir dönüm noktası yaşıyoruz. İki kutuplu dünyadan çok kutuplu dünyaya geçiş yaşanıyor. Bu süreç objektif bir gerçekti. Bazıları buna yaptırımlarla, şantajla karşı koymaya çalışıyor,” dedi. Türk meslektaşı ile Suriye başta olmak üzere Balkanlar, Ukrayna, Dağlık Karabağ sorunlarını görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Mevlüt Çavuşoğlu ise hem Suriye’nin geleceği hem de Beyaz Saray’daki Brunson görüşmesini dile getirdi.

Çavuşoğlu Suriye ve Brunson Açıklaması

Çavuşoğlu, “görüşmeyi Beyaz Saray ayarladı. Amerika’da bir karmaşa var. Sorunu çözmek için uğraşan gruplar da var, bundan beslenen gruplar da var. Tam bir karmaşa var ve kimin ne yaptığı belli değil. Sadece bize yönelik değil, diğer ülkelere yönelik de öyle,” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, görüşmede büyükelçimizin net bir şekilde mesajını verdiğini ve Brunson durumuyla ilgili herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Büyükelçi Net Mesajı Verdi

Çavuşoğlu, “net bir mesaj verdi elçimiz, baskı, tehdit, yaptırımlar ancak Türkiye’de kaos olur, diyalogla Türkiye’yle ilişkiler geliştirilebilir. Brunson’un sağlık sebebiyle ev hapsi devam ediyor, durumunda herhangi bir değişiklik yok,” şeklinde konuştu. Yaptırımların artırılmasını gayrimeşru bir siyaset olarak tanımlayan Çavuşoğlu, milli paralarla ticarete birkaç yıldır odaklandıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı ile hatta Çin ile mutabakatlarımız oldu. Son derece kaba, doları bu kadar kaba şekilde istismar etmeleri, şuna yol açacak doların nüfusu önünde sonunda azalacak,” dedi. İki bakanın görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da sıcak olduğu bu ifadelerle bir kere daha anlaşılmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum