Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Tehdidine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Yanıt Gecikmedi!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in, rahip Brunson'un serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye daha fazla yaptırım uygulanacağı açıklamasına Dışişleri Bakanı'ndan tokat gibi cevap geldi.
ABD’nin Tehdidine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Yanıt Gecikmedi!

Türkiye ile ABD arasındaki rahip Brunson davasında sular bir türlü durulmuyor. Türkiye’nin, rahibin serbest bırakılma talebini reddetmesi üzerine ABD’den ek vergi tarifesi kararı çıkmış fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılanın ekonomik bir saldırı olduğunu ve asla boyun eğilmeyeceğini söylemişti.

Türkiye’den de ABD menşeli ürünlerde vergilerin artırılarak misilleme yapılması sonrasında birkaç gündür ortam görece daha sakin seyrediyordu. Bugün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin‘in yeniden, Türkiye’nin rahibi bırakmaması halinde yaptırımları artıracağını duyurması üzerine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan sert açıklamalar geldi.

Steven Mnuchin yaptığı açıklamada, “Türkiye Papaz Brunson’ı serbest bırakmazsa daha fazla yaptırım uygulayacağız” söylemini kullandı.

Kabine toplantısında dile getirilen bu sözlerin yanında, ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye’yi kastederek, “İyi bir dost olduklarını göstermediler. Harika bir Hristiyan rahibi tutuyorlar. O suçsuz biri” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ise bu tehdit karşısında ABD’nin gerçek dostun kim olduğunu göremediğini, teröristleri desteklemek gibi yanlış bir davranışımız olmadığını söyledi. Terör örgütlerine binlerce tırlık silah vermenin gerçek bir dostluk olup olmadığını soran Çavuşoğlu sözlerine; “ABD ile sorunları çok kolay çözebiliriz ama ABD’nin şu anki anlayışıyla değil. ABD bu işlerin kovboy filmi olmadığını görmesi lazım” şeklinde devam etti.

Öte yandan ABD’nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD’nin Türkiye’yi kaybetmeye göze alamayacağını söyledi.

Trump’ın vergi kararı ve daha kapsamlı yaptırımlar uygulama düşüncesinin gerginliği daha da artıracağını söyleyen Bryza, bu durumun NATO müttefiklerine karşı maksimum seviyede zarara uğratmak için zamanlanmış, beklenmeyen bir davranış olduğunu ifade etti. Trump’ın Türkiye’den vazgeçmesi halinde Ortadoğu’daki etkinliğini kaybedeceğini, görevi halen bitmemiş olan DEAŞ ile mücadele koalisyonunu tehdit altına sokacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum