Yatırım yapmaya başla!

Mevduat Faizlerinin Yükselişi Bankaların Karlılığını Düşürdü

Kredi Garanti Fonu'nun da desteğiyle son yılların en büyük kredi büyümesi gerçekleşti. Ancak yükselen mevduat faizleri bankaların kar marjına darbe oldu.
Mevduat Faizlerinin Yükselişi Bankaların Karlılığını Düşürdü

Kredi Garanti Fonu (KGF), ekonomiyi güçlendirmek adına gündeme gelen bir sistem. KGF’nin desteklediği kredi artışlarıyla birlikte yılın ilk çeyreğinde, bankacılık sektöründe son yılların en büyük kredi büyümesi gerçekleşti. Ancak ikinci ve üçüncü çeyrekte TL fonlama ihtiyacının artması mevduat faizlerinin de yükselmesini sağladı. Yükselen mevduat faizlerinin ise bankaların kar oranını düşürmesi bekleniyor.

Analistler artan mevduat faizleri yüzünden, net faiz marjının baskı altında olacağını düşünüyor.

KGF’nin devreye girmesiyle, bu yılın başından beri kredilerde ciddi oranda bir büyüme meydana geldi. Son 4-5 yılın en iyi kredi büyümesi olarak değerlendirilen bu artış, daha sınırlı büyüyen ve kredilerin kaynağı olan mevduatların faizlerinin artışına sebep oldu. Bu doğrultuda TEB Yatırım Bankacılık Analisti Duygun Kutucu; net faiz marjlarının ve karlarının azalacağını düşündüklerini ifade etti.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde, net karlarda payı olan Visa hisse satışlarının da bu yıl düşmesi bekleniyor.

Uzmanlar mevduat faizlerindeki artışın, yılın üçüncü çeyreğinde de devam edeceğini öngörüyor. Ancak dördüncü çeyrekle birlikte hem mevduat faizlerinde hem de net faiz marjında düzelme bekleniyor.

Deniz Yatırım Bankacılık Analisti Sadrettin Bağcı da üçüncü çeyrekte kar marjının daralmaya devam edeceğini düşünenlerden.

Yılın geri kalanında Kredi Garanti Fonu tarafından gelen desteğin, bir miktar yavaşlamasını bekleniyor.

Analistler bundan sonraki süreçte KGF destekli kredilerde bankaların az da olsa frene bastıklarını ifade etti. Yani yılın geri kalan sürecinde bu kadar hızlı bir büyüme olmayacak. Analistlerin kredi büyümesi beklentisi ise %18-22 aralığında. Bunun yanında TCMB da dahili bankacılık sektörünün toplam kredi hacminin, 7 Temmuz itibariyle 10 milyar 711 milyon 2 bin lira artış gösterdiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum