Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizleri Artıyor: İşte 3 Yıldaki Büyük Değişim!

TCMB tarafından paylaşılan veriler, mevduat faizlerinin son yılda nereden nereye geldiğini gözler önüne seriyor.
Mevduat Faizleri Artıyor: İşte 3 Yıldaki Büyük Değişim!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ekonomi politikalarında yapılan değişiklikler, yeni bir dönemin kapısını aradı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yılı Haziran ayından itibaren sıkı para politikasına geçiş yaptı.

Faiz politikası öncesinde politika faizi yüzde 8,50 seviyesinde bulunuyordu. TCMB geçen zaman içerisinde attığı adımlar ile politika faizini yüzde 40 seviyesine kadar çıkardı. Bazı uzmanlar tarafından ek faiz artırımlarının uygulanması gerektiği öne sürülüyor.

Artan oranları mevduat faizlerini de tarihi seviyelere taşıdı. TCMB tarafından paylaşılan verim eğrisi grafiği bu artışı gözler önüne seriyor. Son 3 yılda mevduat faizlerinin 4 kata yakın arttığı görülüyor.

Mevduat faizleri grafik
Kaynak: TCMB

Grafiğe bakıldığında 2020 yılında mevduat faizleri yüzde 10’lu seviyelerde bulunuyor. Son dönemdeki sıkı faiz politikasına geçiş ile beraber bu oran yüzde 41’e kadar tırmanmış durumda. Geçen hafta bu oran yüzde 46’ye kadar ulaşmıştı.

Bu oranlar bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Bugün itibarıyla bankada 1 milyon TL’si olan bir yatırımcının yıllık kazancı yaklaşık 400 bin TL’ye ulaşmış durumda.

GCM Yatırım Banner

Artan mevduat getirileri, konut ve otomobil satışlarında düşüşler yaşanmasına neden oluyor. Bu durum nedeniyle ekonomide durgunluk yaşanacağına ve işsizliğin artacağına dair endişeler yoğunlaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.