Yatırım yapmaya başla!

“Meteliğe Kurşun Atıyorum” Diyenleri Kurtaracak Pusula Niteliğindeki 10 Öneri

“Meteliğe Kurşun Atıyorum” Diyenleri Kurtaracak Pusula Niteliğindeki 10 Öneri

Maaşı almanıza daha çok uzun süre olmasına rağmen cüzdanınızda para namına hiçbir şey kalmadı mı? Ödenmeyi bekleyen faturalarınızı karşınıza almış, elleriniz başınızın arasında kara kara ne yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Maddi anlamda kendinizi ayağının altından sandalyesi çekilmek üzere olan bir idam mahkumu kadar çaresiz mi hissediyorsunuz? O zaman şimdi söyleyeceklerime kulak vermelisiniz. Çünkü “meteliğe kurşun atıyorum” dilinize yapışıp kalmış bir cümle de olsa yine de yapılabilecek bir şeyler olduğunu bilmelisiniz.

Evet, umutsuzluğa kapılmamalısınız diyorum. Borç gırtlağa dayanmış olsa da kazandığınız parayla geçiminizi tam anlamıyla sağlayamasanız da telefonlarınıza borç bildirimlerinden başka hiçbir şey gelmiyor olsa da yine de bir çıkış yolu bulabilirsiniz. Yalnızca içine düştüğünüz durum karşısında ellerinizi yukarı kaldırıp teslim olmayı seçmemelisiniz. Her zor durumda yapmanız gereken şey gibi böyle bir durumda da mücadele etmeyi tercih etmelisiniz. Sükunetinizi koruyarak sakin kafayla ne yapmanız gerektiğine karar vermeli ama havlu atma seçeneğini aklınıza bile getirmemelisiniz.

Biliyorum ki aranızda daha maaşın ilk günü tüm parasının ellerinden uçup gitmesine seyirci olan sayısız kişi var. Cüzdanındaki boşlukla koca bir ayı nasıl geçireceğini düşünen, düşündükçe daha da daralan, daraldıkça çözüm yerine soruna odaklanan bir sürü insan var. Şayet siz de onlardan biriyseniz, diğer bir deyişle “meteliğe kurşun atma” durumunu sık sık yaşıyorsanız, o zaman aşağıdaki önerilere kulak vermelisiniz derim. Emin olun bu önerileri dikkate almak, eliniz kolunuz bağlı parasızlığa lanet etmekten daha fazla işinize yarayacaktır.

İşte sizi meteliğe kurşun atmaktan kurtaracak 10 etkili öneri:

Sakinliğinizi Korumayı Öğrenip Çözüme Odaklanın!

Sakinliğinizi Korumayı Öğrenip Çözüme Odaklanın!Tamam, çok zor bir durumun içerisinde olabilirsiniz. Ödenmesi gereken borçlarla, cüzdanınızda olmayan parayla ve benzeri bir ton sorunla uğraşıyor olabilirsiniz. Ama yapmanız gereken şey sorunlardan az biraz da olsa başınızı kaldırıp, çözüme odaklanmaktır. Çünkü var olan problemleri düşünmeye devam ettikçe önünüzde duran çıkış kapısını bile göremez, zaten zor olan durumu bir kat daha zorlaştırmaktan öteye gidemezsiniz. İşte tam da bu nedenden dolayı, sakinliğinizi korumayı öğrenmelisiniz.

Hem maddi hem de manevi anlamda refaha ulaşmak için duygusal düşünmeyi bırakmalı, olaylara mantıksal yaklaşarak akıllıca çözümler üretmeye çalışmalısınız. Ama diyelim ki hiçbir şekilde çözüme odaklanamıyor, dikkatinizi sorunlardan başka bir tarafa veremiyorsunuz. O zaman da çevrenizdeki mantıklı kişilerden yardım istemeli, gerekiyorsa konunun uzmanına başvurarak yaşadığınız finansal çöküşten kurtulmanın yollarını öğrenmelisiniz.

Elinizdeki Her Şeyi Masaya Yatırın!

Elinizdeki Her Şeyi Masaya Yatırın!Hani “meteliğe kurşun sıkıyorum” diyorsunuz ya! Hani içine düştüğünüz durum karşısında ne yapacağını bilemez halde öylece yerinizde sayıyorsunuz ya! İşte bunu yapmak yerine sahip olduğunuz her şeyi masaya yatırmanızı öneriyorum. Ama tabii öncelikli olarak sakinleşmiş olmanız lazım. Zira ruhunuzdaki ve aklınızdaki karmaşayla elinizde neyin var neyin yok olduğunu anlamaya çalışmanız hiçbir işinize yaramaz. Bu konuda anlaştığımıza göre devam ediyorum.

Evet, bir önceki öneriye uyarak sakinleştikten sonra elinizdeki her şeyi masaya yatırdınız diyelim. Yani var olan ödemelerinizi, ödeyemediklerinizi, gelirinizi, cüzdanınızdaki parayı, ihtiyaçlarınız için gereken toplam miktarı vs. bütün bunları bir bir hesap edip önünüzdeki listeye eklediniz. İşte bu noktadan sonra gerçekten nasıl bir durum içerisinde olduğunuzu çok daha net anlayacaksınız. Böylelikle hem kendinize dışarıdan bakmış olacak hem de maddi karmaşadan kurtulmak için ihtiyacınız olan rakam hakkında fikir edinebileceksiniz. Nihai olarak ise önünüzde duran listeye bakarak izlemeniz gereken planın taslağını oluşturabileceksiniz.

Daha Mütevazı Bir Hayata Merhaba Deyin!

Daha Mütevazı Bir Hayata Merhaba Deyin!Evet evet, maddi anlamda yaşadığınız sıkıntılardan kurtulmak için dikkate almanız gereken önerilerden bir diğeri de bu! Yani hayat tarzınızı değiştirmeli ve daha mütevazi bir yaşantıya başlangıç yapmalısınız. Yani ne bileyim ekstra diyebileceğiniz bütün harcamalarınızdan vazgeçmelisiniz. Bir süreliğine de olsa dışarıda yiyip içmeye, sinemaye gitmeye, alışveriş merkezlerinde dört dönmeye, yok yere kontak açmaya, abur cuburlar için para harcamaya ve bunlar gibi “olmasa da olacak” bütün harcamalara veda etmelisiniz. Sadece bunlar da değil! Daha mütevazi hayattan kast ettiğim birkaç önemli nokta daha var.

Mesela; yaşadığınız yer gibi! Düzenli olarak ödediğiniz aylık faturalarınız gibi! Kullandığınız araba gibi! Evet, istediğiniz maddi refaha kavuşmak için böyle noktalardan da tasarruf edebilirsiniz. Örneğin; her ay 800 lira kira ödediğiniz evinizden taşınarak, daha uygun fiyatlı bir eve geçebilirsiniz. Veya hali hazırda kullandığınız arabayı değiştirerek, daha uygun fiyatlarda bir araba kullanmaya başlayabilirsiniz. Aylık fatura miktarı 70 lira olan aboneliğinizi iptal ettirerek çok daha uygun fiyatlar karşılığında yeni bir paket sakın alabilirsiniz. Anlayacağınız; nasıl yaşadığınızı düşünmeli ve hayat tarzınızı daha mütevazi hale getirmek için yapabileceğiniz her şeyi yapmalısınız.

Sahip Olduğunuz Değerli Eşyaları Satın!

Sahip Olduğunuz Değerli Eşyaları Satın!Belki düğününüzden kalan altınlar belki de zor zamanlar için kenara attığınız paralar! Ya da aile büyüklerinizden size kalmış olan arsalar! Yani değerlendirebileceğiniz ne varsa değerlendirmeyi düşünmelisiniz. Tamam, belki yıllardır biriktirmiş olduğunuz kötü gün paralarını harcamayı istemiyorsunuz. Belki aile yadigarı olarak gördüğünüz evinizi, arsanızı satmak istemiyorsunuz. Ama sonuçta bunları kendinizi daha iyi bir noktaya taşımak için değerlendireceksiniz.

Tabii, içinde bulunduğunuz durumun sahip olduğunuz değerli eşyaları, mülkiyetleri satmaya değip değmeyeceğinin kararını akıllıca vermelisiniz. Diğer bir deyişle; 10 liralık borcunuz için 100 liralık altınınızı satmaya kalkışmamalısınız. Nihai olarak; hesabınızı kitabınızı yaptıktan sonra yaşadığınız finansal güçlükten kurtulmak için tek çarenin bu olduğunu düşünüyorsanız, işte ancak o zaman sahip olduklarınızı satma seçeneğini düşünmelisiniz.

Kazancınızı Arttırmaya Odaklanın!

Kazancınızı Arttırmaya Odaklanın!Gideriniz, gelirinizi katbekat aşıyorsa ve siz bu durum karşısında seyirci gibi oturuyorsanız, şöyle bir silkelenip kendinize gelmeniz gerek demektir. Çünkü öyle kaybedenler gibi bir kenarda durup kaderinize küsmek hiçbir şekilde işinize yaramayacaktır. Bunun yerine yapmanız gereken şey, tıpkı yazıdaki diğer öneriler gibi bu öneriyi de dikkate almaktır. Yani gelirinizi arttırmanın yollarını aramalısınız. Zira meteliğe kurşun sıkıyorsanız, bu sorunu ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz en akıllıca şey kazancınızı arttırmaktır.

Ama şimdi diyeceksiniz ki “zaten yeteri kadar çalışıyorum” ama emin olun ki baktığınızda kullanılabilecek bir sürü farklı yöntem olduğunu göreceksiniz. El becerilerinizi kullanarak yapabileceğiniz işler mi dersiniz, haftada birkaç saatinizi ayırarak yapabileceğiniz yarı zamanlı işler mi dersiniz, artık ne dersiniz orasını bilemem. Sadece gözlerinizi açmalı ve içine düştüğünüz durumdan kurtulmak için uğraşmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Karşınıza Çıkan Her Türlü Fırsatı Değerlendirin!

Karşınıza Çıkan Her Türlü Fırsatı Değerlendirin!Evet, cüzdanınızdaki boşluktan bıkıp usandıysanız yapmanız gereken bir diğer şey de karşınıza çıkan her türlü fırsatı değerlendirmektir. Peki, bununla neyi mi kast ediyorum? Aslına bakarsanız, konuyla alakalı söylenmesi gereken çok fazla şey var. Örneğin; ihtiyacınız olan bir ürün indirime girmiştir. Veya karşınıza bayram tatili gibi bir fırsat çıkmıştır.

Ya da ne bileyim bir tanıdığınız size rahatlıkla yapabileceğiniz dönemsel bir işten bahsetmiştir. Sevdiğiniz sanatçı yakın zamanda yaşadığınız şehirde ücretsiz konser verecektir. Evinizin yakınlarında oturduğunu bildiğiniz bir iş arkadaşınız vardır. Ne demek istediğimi anladınız değil mi? İş olur, para kazanabileceğiniz farklı bir yöntem olur, ihtiyaçlarınızı ucuza karşılayabileceğiniz fırsatlar olur, işte bunları gözden kaçırmamalısınız.

Boş Zamanlarınızı Daha Farklı Değerlendirin!

Boş Zamanlarınızı Daha Farklı Değerlendirin!Maddi sıkıntılarla boş zamanları akıllıca değerlendirmek arasında ne gibi bir ilişki mi var? Evet, böyle düşünmeniz çok normal. Ama boş zamanlarınızı nasıl geçirdiğinizle içine düştüğünüz maddi sıkıntı arasında kesinlikle doğrusal bir ilişki var. Mesela; boş zamanlarınızda evde boş boş oturup televizyon karşısında tembellik yapıyorsanız, finansal anlamda yaşadığınız karmaşadan kurtulmanız doğal olarak güçleşir.

Oysaki bunun yerine yapmanız gereken şey, boş zamanlarınızda yaşadığınız sıkıntıları azaltmak için işe yarar yöntemler denemektir. Ne bileyim; televizyon izlemekten çok daha faydalı aktivitelerle uğraşmayı deneyebilirsiniz. Ya da daha iyisi boş zamanlarınızı paraya çevirecek kazançlı ek gelir yöntemlerine yönelebilirsiniz. Zira her iki seçenek de sizin çıkış yolunu bulmanızda daha faydalı olacaktır.

Yaratıcılığınızı Kullanmayı Öğrenin!

Yaratıcılığınızı Kullanmayı Öğrenin!Yaratıcılığınızı kullanmayı kesinlikle öğrenmelisiniz. Çünkü birazcık emek vererek içine düştüğünüz durumdan çok daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ama bir dakika! Öncelikle birkaç küçük örnekle ne demek istediğimi daha net anlatayım. Örneğin; el becerileriniz ve yaratıcılığınız sayesinde eski eşyalarınız üzerinde ufak tefek oynamalar yaparak yenilerini elde edebilirsiniz. Marketten aldığınız ürünlerin kavanozlarını, ambalajlarını kullanarak eviniz için farklı eşyalar tasarlayabilirsiniz. Yakınlarınıza hediye almanız gereken zamanlarda yine yaratıcılığınız sayesinde cüzdanınıza hiç zarar vermeden farklı farklı armağanlar tasarlayabilirsiniz. Dilerseniz; aşağıdaki birkaç yazıyı inceleyerek yaratıcılığınızı nasıl yararınıza kullanabileceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Hayattan Keyif Almayı Unutmayın!

Hayattan Keyif Almayı Unutmayın!Tamam, maddi sıkıntılar yüzünden hayattan keyif almayı unutmuş olabilirsiniz. Aklınızı kurcalayan o malum para sorunları yüzünden kendinize de sevdiklerinize de zaman ayırmaktan vazgeçmiş olabilirsiniz. Ama bu negatif yaklaşımdan kurtulmalısınız. Çünkü kendinizi olumsuz düşüncelere ne kadar teslim ederseniz, o kadar güç kaybeder, istediğiniz maddi refaha o kadar geç sürede ulaşırsınız. İşte bunun için kahkahalarınızdan güç almayı öğrenmelisiniz. Hem maddi sıkıntı içindesiniz diye dünyanın sonu gelmedi ya! Ya da eğlenmek bir tek parayla yapılabilecek bir eylem değil ya! İşte bu gerçeklerin farkına varmalı ve belirlediğiniz hedefe ulaşmak için hayatın keyfini çıkarmayı unutmamalısınız. Tam da bu noktada aşağıdaki yazılardan faydalanabileceğinizi düşünüyor ve size bu yazılara göz atmanızı öneriyorum.

Yakınlarınızdan Yardım İsteyin!

Yakınlarınızdan Yardım İsteyin!Evet, meteliğe kurşun atma durumundan kurtulmak için dikkate almanız gereken önerilerden bir diğeri de bu! Yani size yakınlarınızdan yardım istemeyi düşünmelisiniz diyorum. Evet evet, ailenizden ya da yakın dostlarınızdan hem maddi hem de manevi anlamda yardım isteyebilirsiniz. Ne bileyim, onlara akıl danışabilir ya da kendinizi toparladığınızda geri ödemek üzere borç isteyebilirsiniz. Emin olun, maddi anlamda olmasa bile manevi anlamda sevdiklerinizin elini omzunuzda hissetmek size güç verecek, zorluklar karşısında sağlam durabilmenize yardımcı olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum