Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Metawave Firması Otonomlu Araçlara “Digital Göz” Geliştiriyor!

Ar-Ge'de dünyada büyük söz sahibi olan Xerox Parc, otonom sürüş alanında uzun yıllardır çalışan Matewave ile Digital Eye teknolojisini geliştirdiler. İşte detaylar....
Metawave Firması Otonomlu Araçlara “Digital Göz” Geliştiriyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Adını tüm dünyaya en büyük Ar-Ge merkezlerinden biri olarak lanse ettiren Xerox Parc‘a, teknolojik gelişimlerin merkezidir diyebiliriz. Otonom araçlarda gelinen noktalara baktığımızda; Tesla’nın daha çok geliştirdiği bu sistemlere karşı Toyota, uzun süredir yaptığı bu programlarda üst seviyeye gelmeyi başardı. Kendi kendine gidebilen sürüş teknolojisinde biliyoruz ki nesnelerin algılanması, tepki süreleri, analiz hızları vb. durumlar genel otonom sürüşün yapılabilmesi için gerekli olanlar.

Ancak bazı durumlarda araçların görme menzilleri, cisimleri sağlıklı şekilde algılayamamasına neden oluyor. İşte tam da bu konu üzerine firma, tarama alanlarını genişleterek farklı dalgalı anten geliştirdi.

Digital Eye adındaki sistem; uzaktaki cisimleri daha iyi algılayacak ve birbirleri arasındaki boyutsal farkları daha iyi analiz edebilecek.

Digital Göz, insanın algılama menzilinin çok ötesinde işlemler yaparak, güvenlik açısından oldukça önemli bir yer teşkil ediyor.

Pürüzsüz bir sisteme kurulan algoritmalarla, yayılan dalgalar tarama sistemi ile beraber 3D olarak görüntü veriyor. Aslın da bu günümüzdeki tabela algılama ve kör noktanın gelişmişi diyebiliriz.

Otonoma destek gördüğümüz gibi Xerox Parc ile birlikte Metawave‘den geldi. Böylelikle radar teknolojisinin uçaklarda olduğu gibi günlük yaşantımızda kullandığımız otomobillere de entegre edileceğini anladık. Ve, Matewawe gibi bir şirketin kuracağı ortaklıklar ve sistem yayması durumunda, dünyada sözü geçen şirketler arasında pozisyon bulacaktır.

Metawave CEO’su Maha Achour; “Metawave, yapay zeka ve metamalzemeler üzerine devrim niteliğinde kablosuz teknoloji çözümleri üretmeyi hedefleyen start up bir şirket. Metawave’i adaptif metamalzemeler ve yapay zeka kullanarak, kablosuz teknolojilere boyut atlatmak için kurduk. Teknolojimiz otomotiv endüstrisinin radarlar hakkındaki düşüncelerini kökten değiştirecek. Şirket olarak misyonumuz gerçek 3 boyutlu görüntü sağlayabilen, Araçtan Altyapıya (V2I) ve Araçtan Araca (V2V) iletişim gerçekleştirebilen yüksek zekalı ve performanslı otomobil radarları üretmek” dedi. V2I ve V2V iletişim içeriğinin benzerini Mercedes’te görmüştük.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu