Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Metaller Arasında En Sert Düşen Paladyum %1,5 Kayıpla İlerliyor

Platin ikamesi olarak görülen paladyum, geçen hafta 2200 dolar barajını aştıktan sonra başlattığı düşüş trendini sürdürüyor.
Metaller Arasında En Sert Düşen Paladyum %1,5 Kayıpla İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta bir ayı aşkın sürenin ardından ilk kez 2200 dolar üzerine çıkan paladyum, sonrasında yine düşüş trendine girdi.

Cuma günü 2074 dolarda kapanış yapan paladyum vadeli işlemleri, bugünkü seansa yatay başladı. Gün boyu dalgalanan değerli metal, Avrupa seansında 2024 dolara kadar gerileyerek 11 Kasım sonrası en zayıf değerini test etti.

TSİ 15.38’de yüzde 1,5 ekside alıcı bulurken gün içi hareket aralığı 2024 – 2084 dolar oldu.
Paladyum 11 Kasım Sonrası Düşük
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım itibarıyla doğal gazın ardından en çok düşen emtia olarak öne çıktı. Son verilere göre paladyum haftalık bazda yüzde 5,4 düşerken aylık yüzde 1,2 değer kazandı. Yıllık bazda ise paladyum yüzde 12,2 düşüş kaydetti.

Aşağı yönlü seyrin sürmesi durumunda 2014 dolarlık ilk teknik destek noktası izlenecekken yükseliş durumunda 2074 dolarlık ilk teknik direnç noktası takip edilecek.

Düşüş, dolardaki genel güçlenme, rutin aşağı yönlü düzeltmeler ve kâr alımları ile yönlendirildi.

Paladyum fiyatları Mayıs ayı başında 3019 dolarla rekor seviyeye ulaşsa da o zamandan beri yüzde 25’ten fazla düştü. Bu, küresel çip kıtlığı ortasında otomobil üreticilerinin düşük talebinden kaynaklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%