Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, Türkiye Ekonomisine Çok Güvendiklerini Açıkladı

Aliağa ilçesinde bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısına katılan STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, Türkiye ekonomisine güvenlerinin tam olduğunu dile getirdi.
STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, Türkiye Ekonomisine Çok Güvendiklerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, katıldığı basın toplantısında rafineride yapılan test aşamalarının başarılı bir şekilde sonlandırıldığını açıkladı. 2019 sonuna kadar 8 milyon ton hammadde işlemeyi hedef olarak gördüklerini aktaran İlter, yakın zamanda rafinerinin tam kapasite olarak çalışmaya başlayacağını bildirdi.

Mesut İlter bunlarla birlikte, rafinerinin Petkim için ürettiği naftanın yanı sıra dizel, LPG, jet yakıtı, ksilen, reformat, kükürt, petrokok gibi üretimler yaptığını açıkladı. Bu üretimler sayesinde yurt içi piyasanın büyük bir kısımlık ihtiyacını karşılayacağını vurgulamayı da ihmal etmedi. İlter, rafinerinin tam kapasite olarak çalışmaya başladığında her yıl cari açığın azaltılmasına 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağını ifade etti.

İlter, basın toplantısı sırasında, Aliağa’daki SOCAR Türkiye’nin şirketlerinin yer aldığı yarım adayı dünyanın sayılı kimya merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Aliağa’daki SOCAR Türkiye’nin Şirketlerinin Yer Aldığı Yarım Adayı Dünyanın Sayılı Kimya Merkezlerinden Biri Haline Getirmeyi Hedeflediklerini AçıkladıKonuşmasında “SOCAR, Türkiye’nin en büyük yatırımcılarından. Bugüne kadar 15 milyar dolar yatırım tamamlanmış vaziyette ve bu ilk etapta 19,5 milyar dolara çıkacak. Türkiye ekonomisine güvenimiz tam. Türkiye ekonomisi zaman zaman inişli çıkışlı durumları oluyor ama son 10 yıla baktığımızda her sene ortalama yüzde 4-5 büyümüş. Önümüzdeki süreçte de bu inişli çıkışlı durumlar olacak ama kısa vadeli bakmıyoruz.” ifadelerine yer veren İlter, uzun vadede Türkiye’ye güvendiklerini belirtti.

SOCAR’ın Türkiye’deki yatırımlarını sürdüreceği de İlter tarafından açıklanırken, STAR Rafineri’de bugüne dek hiç İran petrolü kullanılmadığı belirtildi.

STAR Rafineri'de Bugüne Kadar Hiç İran Petrolü Kullanılmadıİlter ayrıca, Türkiye’nin uymak mecburiyetinde olduğu uluslararası kurallara bağlı kalacaklarının sözünü verdi. Diğer bir taraftan Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov’dan da bir açıklama geldi. Mammadov, Petkim’in 2019’un ilk çeyreğinde satışlarının %51 oranında arttığına dikkat çekti. Dünya genelindeki petro-kimya ürünlerindeki fiyat baskısına rağmen satış ve karlılık rekorlarına imza attıklarını gururla dile getirdi.

Genel Müdür ardından, “STAR Rafinerinin devreye alınması bize yeni bir petro-kimya yatırımının önünü açtı. STAR Rafineriden yıllık 1 milyon tona kadar reformat ürün çıkacak. Bu ürün de petro kimya alanında çok değerli bir ham madde. Türkiye’nin her sene çok ciddi oranda büyüyen petrol ürün ihtiyacını karşılayacak.” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte İlter, teknik çalışmaların sürdüğünü, henüz bir yatırım kararının verilmediğini bildirdi. Bahsedilen bu yatırım kararının önümüzdeki yıl SOCAR tarafından verilmesini beklediklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.