Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cleveland Başkanı Mester Fed’in Faiz İndirimine Karamsar Yaklaşıyor

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in uzun süredir uygulamayı düşündüğü çok konuşulan faiz indiriminin piyasadaki olumsuz havayı güçlendirebileceğini düşünüyor.
Cleveland Başkanı Mester Fed’in Faiz İndirimine Karamsar Yaklaşıyor
Yorum

Piyasa, uzun bir süredir Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Temmuz ayında faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerle dolu. Haziran ayında gerçekleştirilen toplantıda 2019 yılı için indirim sinyali veren Fed’in bu tavrı piyasalarda olumlu karşılanmıştı.

St. Louis FED Başkanı James Bullard, Fed’in söz konusu bu inidiriminin Temmuz ayında beklendiğini açıklamış, fakat 50 baz puanlık düşüşü aşırı bulmuştu. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise dün Londra’da yaptığı konuşmada Fed’in faiz indirimi yapmasını henüz destekleyecek durumda olmadığını açıkladı.

Cleveland Fed Başkanı Mester, Fed’in Temmuz’da faiz indirime gitmesinin piyasadaki negatif havayı güçlendireceğini öne sürüyor.

Pİyasadaki Negatif Hava GüçlenebilirMester, “Fed’in faiz indirmesinin enflasyon beklentilerini yükselteceği konusunda değerlendirmeler var ancak bu etkinin nasıl olacağı net değil. Bu yüzden faiz oranlarında olası bir indirimi desteklemek için henüz hazır değilim.” şeklinde konuşarak Fed’in faiz indirimine gitmesinin doğru bir hareket olup olmadığı konusunda kuşkuları olduğunu belirtti.

Dün dile getirdiği bu endişelerinin ardından Mester, bugün de dünkü iddilarını destekleyen bir açıklamayla geldi. Çoğu çalışma arkadaşının ve piyasanın Fed’de faiz indirimine yönelmesine rağmen, bu indirimin aleyhinde gelişeceği konusunda endişe duyan Mester, baz tahminini açıklarken aşağı yönlü risklerin artmakta olduğunu dile getirdi.

Mester, Fed’in faiz indirime sıcak bakmamakla birlikte, 2019 yılında %2’lik bir büyüme olduğunu kaydetti. Bu büyümeyi “yavaş fakat hala sağlam” olarak nitelendirdi.

Mester Fed'in Faiz İndirimine Sıcak BakmıyorUzun süredir konuşulan faiz indiriminin son dönemlerde bir gerginlik yarattığını önceki açıklamasında belirten Mester, bugün ise temel görüşü olmadığının altını çizerek, bu gelişmenin görünümün kötüleştiğine dair negatif görünüşü güçlendirebileceğini ifade etti.

Ayrıca Mester, faiz indirimini desteklemek için ekonominin gerçekten zayıf seyrettiğine ilişkin daha fazla kanıt görmeyi bekliyor. Uygulanacak bu yeni politikanın ne derece etkili olacağından da emin olamamakla birlikte, finansal dengesizlikleri teşvik edebileceğini ve bunun da amaca zarar vereceğini bildirdi.

Öte yandan Mester ve onun bu düşüncelerine katılanlar, 30-31 Temmuz’da Washington’da gerçekleştirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında diğer yetkilileri uygulanacak bu indirime karşı ikna etmede zorlanacak gibi görünüyor.

FOMC bu indirime ılımlı yaklaşırken, 17 politika yapıcısının 8’i Fed’in bu yıl faiz indirimine gitmesini beklemiş, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan diğer arkadaşlarına bu konuda sabırlı olmaları için çağrıda bulunmuştu.

Dallas Fed Başkanı Robert KaplanFed Başkanı Jorome Powell, Mester’in aksine, toplantının ardında faiz indirimine sıcak bakanlar tarafında olduğunu ilan edecek gibi görünüyor. Birçok yatırımcı zaten bu indirimin Temmuz’da kesin yapılacağı görüşünde. Federal fon faiz (Fed gösterge faizi) vadelileri 31 Temmuz’da faiz indirimini %100 olasılıkla fiyatlıyor. Salı gününden itibaren 50 baz puanlık indirim olasılığı %20 olarak değerlendiriliyor.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Fed’in yakın zamanda faiz indirimine gideceğini öne sürmüştü. Pek çok uzmanın beklentisi zaten bu yönde olurken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard da Temmuz ayındaki indirimi “çok yüksek bir ihtimal” olarak değerlendirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu