Yatırım yapmaya başla!

Mesai Saatlerinde Daha Mutlu Olmanın 8 Basit Yolu

Mesai Saatlerinde Daha Mutlu Olmanın 8 Basit Yolu

Biliyorum biliyorum, pek çoğunuz mesaiye istemeye istemeye başlıyorsunuz. Belki hiç istemediğiniz işlerde çalışıyor, koşullar nedeniyle size uygun olmayan görevleri yerine getirerek, sizi yansıtmayan çalışmaları ortaya çıkartıyorsunuz. Ya da aslında istediğiniz işi yapmanıza rağmen yine de farklı farklı nedenlerden dolayı mesai saatlerinde bir türlü istediğiniz mutluluğu yakalayamıyorsunuz. Peki, bu durumun gayet normal olduğunu da biliyor musunuz? Evet, size istemeye istemeye işe gitmenizin olağan bir durum olduğunu söylüyorum. Hatta ve hatta burada iş hayatında mutlu mesut yer almanız alışılmadık olurdu bile diyebilirim. Çünkü günümüzde mutlu çalışan diyebileceğimiz kişiler neredeyse parmakla gösterilebilecek kadar azlar!

İnceleyebilirsiniz:
Kendinizi Kötü Hissettiğinizde Modunuzu Anında Değiştirecek 9 Öneri

Anlayacağınız, siz de sırf para kazanmak için çalıştığınızı gönül rahatlığıyla itiraf edecek kişilerden biri olabilirsiniz. Yani önünüze işe gitmeme gibi bir fırsat sunulsa, hiç düşünmeden bunu kabul edecek ve hayatını mesai bitirme derdi çekmeden geçirmek isteyecek o mutsuz çalışanlardan biri olmanız işten bile değil diyorum. Tamam, bütün bunlarda hemfikiriz. Ama şu da gerçek ki bir mucize olmadığı sürece çoğunuz hayatınız boyunca çalışmaya devam edeceksiniz. Yaşamınızın büyük bir bölümünü zoraki yapılan görevler için harcayacak, çoğu sabahınıza asık suratlı biri olarak uyanacaksınız. Üzgünüm ama mutsuz çalışan olduğunuz sürece yüksek olasılıkla siz de bu durumlarla karşılaşacaksınız. İşte bu nedenle de bugün size mesai saatlerinizi daha mutlu geçirmenin yollarından bahsedeceğim.

Çünkü gerçeği göremeseniz bile haftanın 5-6 gününü harcadığınız işinizde daha mutlu olabilirsiniz. Sevmediğinizi söylediğiniz bir işte çalışsanız bile, mesai saatlerinizi daha çok gülümseyerek geçirebilirsiniz. Evet, inanın bana isterseniz bütün bu dediklerimi kendi hayatınızda gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Sadece ama sadece aşağıda duyacaklarınıza karşı kulaklarınızı açık tutmanız ve elinizden geldiğince çaba göstermeniz gerekiyor. Kısacası, şimdi göreceğiniz önerileri kesinlikle denemelisiniz. Kaldı ki bu önerileri uygulayarak kaybedeceğiniz bir şey de yok. Yani en azından kendinize bu konuda başarılı olma adına bir fırsat verebilirsiniz diye düşünüyorum. Çünkü kesinlikle ama kesinlikle o halinden memnun olmayı bilen mutlu çalışanlardan biri olmayı hak ediyorsunuz.

Mesai saatlerinizi daha mutlu mu geçirmek istiyorsunuz? Öyleyse sizi iş hayatında mutluluğa götürecek bu yolları mutlaka denemelisiniz derim!

Öncelikle İş Yerinizde Mutlu Olmayı Seçin!

Öncelikle İş Yerinizde Mutlu Olmayı Seçin!Sizce mutluluk kişinin şansına bağlı olarak elde edilebilen bir şey midir? Yani yalnızca iyi aileler tarafından yetiştirilmiş, iyi eğitimler almış ya da yüksek standartlarda yaşama fırsatıyla karşılaşmış kişiler mi mutlu olabilir? Neden bunu soruyorum biliyor musunuz? Çünkü mutlu olmakla ilgili benzer şeyler düşünüyorsanız, doğal olarak mesai saatleri içerisinde de gülümsemeyi başaramazsınız. Diğer bir deyişle; sadece sevdiği işi yapacak kadar şanslıların mutlu çalışan niteliğine sahip olabileceğini düşünüyorsanız, hayatınızın büyük bölümünü mutsuz biri olarak geçirmeye kendinizi mahkum edersiniz. İşte bu nedenle; şimdi size mutluluğu tercih etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Hayatın her alanında olan mutluluk gibi iş hayatındaki mutluluğun da sizin elinizde olduğu gerçeğini artık görmeniz gerekiyor. Yani tutkuyla yapmadığınız bir işte çalışsanız bile, takım arkadaşlarınızdan hoşlanmasanız bile, işinizin şartları zor olsa bile yine de mesai saatlerinizi daha mutlu geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Sabah kalktığınızda “of, yine iş” demek yerine, yeni bir güne uyandığınız için kendinizi şanslı hissetmeli, günün size neler getireceğini merak ederek işinize hevesle gitmeye çalışmalısınız. Uzun lafın kısası, öyle ya da böyle size para kazandıran işinize daha mutlu bir çalışan olarak devam etmenin elinizde olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sevdiğiniz Bir Şeyi Yapmak için Her Gün Kendinize Zaman Ayırın!

Sevdiğiniz Bir Şeyi Yapmak için Her Gün Kendinize Zaman Ayırın!İş yerinizde mutlu olmayı tercih ettikten sonra yapmanız gereken bir diğer şey de bu! Yani mesai saatlerinizde daha mutlu olabilmek için istisnasız her gün sevdiğiniz bir şeyle uğraşmalısınız. Yeteneklerinizi ve ilgi alanlarınızı gözden geçirmeli, mesai saatleri içinde azıcık da olsa her gün kişisel mutluluğunuz için vakit yaratmalısınız. Mesela; molalarınızda sevdiğiniz insanlarla konuşarak, okumaktan hoşlandığınız dergiler, kitaplar okuyarak, tek başınıza küçük yürüyüşlere çıkarak ve daha pek çok farklı şey yaparak mesai saatlerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ya da ne bileyim, günün belli saatlerinde şöyle sıcak güzel bir kahveyle hem zihin hem de beden yorgunluğunuzu atabilir, lezzetli atıştırmalıklarla (tabii olayı abartmadan) kendinizi şımartabilirsiniz. Haftanın belirli günlerinde akşam için planlar yapabilir, böylelikle gün içindeki bütün görevlerinizi yerine getirmek için daha çok motive olabilirsiniz. Sonuç olarak; sevdiğiniz şeylerin ne olduğunu bulmalı ve bunları kullanarak mesai saatlerinizi renklendirmeyi öğrenmelisiniz derim.

Kendinize nasıl daha çok vakit ayırabileceğinizi öğrenmek için tıklayın!

Yaptığınızın İş Yerinize Öğrendiğinizinse Kendinize Olduğunu Aklınızdan Çıkarmayın!

Yaptığınızın İş Yerinize Öğrendiğinizinse Kendinize Olduğunu Aklınızdan Çıkarmayın!Eminim, hepiniz bu lafı duymuşusunuzdur. Hani genellikle annelerimizin ağzından çıkan “yaptığın banaysa öğrendiğin kendine” lafını! Evet, tıpkı annelerimizin söylediği gibi, siz de mesai saatlerinizi daha mutlu biri olarak geçirmek için kendinize bu cümleyi söylemelisiniz. Sevmediğiniz bir işi yapmış olsanız bile o alanla ilgili ne kadar çok şey öğrendiğinizin, kendinizi ne kadar geliştirdiğinizin yanınıza kar kalacağını bilmeli, bunu düşünerek daha çok istekle ve daha fazla tutkuyla çalışmayı denemelisiniz.

Yani takım arkadaşlarınızdan yardım isteyerek, yaptığınız işi sadece yapmış olmak için değil de hakkını vererek yaparak, her görevinizi layıkıyla yerine getirmeye çalışarak, mesai saatlerinizde daha çok tebessüm edebilirsiniz. Dediğimin üzerinizde ne kadar etkili olacağını görmek istiyorsanız hemen şu andan itibaren uygulamaya başlamalısınız derim.

Arkadaş Edinin!

Arkadaş Edinin!Evet, mesai saatlerinizde daha mutlu olmak için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de bu! Yani bundan sonra iş yerinizdeki insanlara karşı daha sıcak davranmanız gerektiğini söylüyorum. Zira bulunduğunuz iş ortamında yakın olduğunuz hiç kimsenin olmaması açıkça motivasyonunuzu düşürmektedir. Tamam, iş yerinizdeki insanlar arasında anlaşabileceğiniz birileri olmadığından şikayet edebilirsiniz.

Ama kim bilir, belki de takım arkadaşlarınız arasında ön yargılı yaklaştığınız kişiler de vardır. Ve bunu görmek için yapmanız gereken şey mesai arkadaşlarınıza doğru ilk adımı atmak olmalıdır. Emin olun, arkadaş edindikçe işinizi daha çok sevmeye başlayacak, hatta belki de bundan böyle ofise ilk giren kişiler arasında yer alacaksınız. Uzun lafın kısası, iş hayatınızı daha mutlu bir şekilde sürdürmek istiyorsanız, en azından bu yöntemi denemeli, edindiğiniz arkadaşların sizi işe ne kadar bağlayacağını yaşayarak öğrenmelisiniz.

“Yeni insanlarla tanışmak için nasıl yöntemler kullanabilirsiniz?” buradan öğrenin!

Gerçekçi Olun!

Gerçekçi Olun!Soruyorum size! Bugüne kadar işe istemeye istemeye gitmenin herhangi bir faydasını gördünüz mü? Sabahları ceset gibi masanıza oturmanın ya da gözünüzü saat ibresine dikip mesainin bitmesini beklemenin şimdiye kadar size ne gibi bir getirisi oldu? Zaten dar olan ruhunuzu biraz daha darlamak dışında diyorum. Mutsuz bir şekilde iş yapmaya çalışmak size olumlu bir şey hattı mı? Elbette, hayır. Peki, o zaman şunun cevabını verin. Hayatınızı sürdürebilmek için çalışmak zorunda mısınız? Geçiminizi sağlamak, yarınlarınızı garanti altına almak ve bir şeyler üretmek adına daha uzun yıllar boyunca çalışma zorunluluğunuz var mı?

Evet, öyle değil mi? Öyleyse durumu kabullenmeli ve iş hayatını daha da zorlaştırmak yerine onu gözünüzde daha katlanılabilir bir şekle sokmayı tercih etmelisiniz. Diğer bir deyişle; istediğiniz veya istemediğiniz bir yerde, bir şekilde çalışmak durumundasınız. Ve bu mecburiyetinizi isterseniz zor isterseniz de daha kolay hale getirebilirsiniz. İşte bunun farkına varmanızı ve mutsuz bir şekilde mesaiye başlamak yerine deneyeceğiniz farklı yöntemlerle işinizi sevmeye çalışmanızı öneriyorum. Kesinlikle kazançlı çıkan siz olacaksınız.

İş Yerinizde Olup Bitenlere Karşı İlgi Gösterin!

İş Yerinizde Olup Bitenlere Karşı İlgi Gösterin!Yani mesaiye öylesine gidip gelmekten vazgeçin. İşinizle ilgili gelişmelere karşı gözlerinizi kapatmaktan, takım arkadaşlarınızın düzenlediği organizasyonlardan, etrafınızda sürdürülen tartışmalardan ve bunlar gibi şeylerden uzak durmamalısınız. İşinizi benimsemek adına ortamınızda olup biten her şeye karşı ilgili davranmalı, çalışma hayatını eğlenceli hale getirmek için kendinizi kovuğunuza kapatmamalısınız. Diyelim ki, iş yeriniz tarafından düzenlenen bir organizasyon var. “Ne yapayım ben onlarla, zaten sürekli birlikteyiz” şeklinde düşünmemeli, iş yerinizle alakalı her türlü organizasyonda aktif olarak yer almalısınız. Çünkü bu şekilde işinize her anlamda daha çok bağlanacak, orada sizin de bir yeriniz olduğunu düşünerek kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Geri Bildirim İstemekten Çekinmeyin!

Geri Bildirim İstemekten Çekinmeyin!Eğer iş yerinizde mutsuzsanız, bunun bir diğer nedeni de etrafınızdan yeterince destek göremeyişiniz olabilir. Sürekli hata yapmanız, üstleriniz tarafından yargılanmanız ya da sizden istenilenleri doğru bir şekilde yerine getiremeyişiniz iş hayatındaki mutsuzluğunuza kaynak olarak gösterilebilir. İşte bu nedenle; size vereceğim bir diğer öneri de çalışma şeklinizde bazı değişiklikler yapmanız olacak. Peki, nasıl değişiklikler mi? En basitinden, size sık sık geri bildirim istemenizi söyleyeceğim. Evet, mesai saatlerinizde daha mutlu olmak için dikkate almanız gereken bir diğer öneri kesinlikle bu. Yöneticiniz ya da üstünüzle iletişime geçerek, ondan geri bildirim (o meşhur plaza diliyle ise feedback) istemelisiniz. Çünkü bu isteğinizin sonucunda başarınız artacağı için doğal olarak hoşnutluğunuzu da arttırmış olacaksınız.

Bu Önerilerin İşe Yaramadığı Noktada Kariyer Sitelerinde Zaman Geçirerek Gülümseyin!

Bu Önerilerin İşe Yaramadığı Noktada Kariyer Sitelerinde Zaman Geçirerek Gülümseyin!Gelelim, son aşamaya! Evet, diyelim ki yukarıda yazan tüm önerileri dikkatle uyguladınız. Yani işinizi daha çok sevmek için uğraş verdiniz, çalışma ortamınızda arkadaşlar edindiniz, işle alakalı problemlerinizi en az seviyeye indirmek için uğraştınız ve aklınıza yatan diğer tüm önerileri dikkate aldınız. Ama ne yaparsanız yapın, sonuç yine aynı oldu. Diğer bir deyişle; kullanabileceğiniz bütün yöntemleri kullandınız ama iş yerinizde hala çok mutsuzsunuz. O halde yapmanız gereken şey, ne biliyor musunuz? Bir an önce iş aramaya başlamak ve kendinizi o mutsuz hissettiğiniz iş ortamından acilen kurtarmak! Tabii bu arada işinizi değiştirme kararı vermeden önce bundan emin olmanız gerektiğini söylemeye ihtiyaç duymadığımı da hatırlatayım. Zira siz bu gerçeğin farkındasınız diye düşünüyorum. Sonuçta; daha önce mesai saatleri içerisinde daha mutlu olabilmek için her türlü yolu denediniz.

Ve en son seçenek olarak, işten ayrılmaya karar verdiniz. Burada yapmanız gereken şey, kariyer sitelerinde gezinti yapmaya başlayarak size uygun olan işi bulmak. Sonuçta; gerekli araştırmayı yapmadan önce işinizi hazırlamak yararınıza olacaktır, öyle değil mi? Anlayacağınız, her türlü yolu denemenize rağmen çalışmaktan hala zerre kadar mutluluk duymuyorsanız, o zaman kariyerinizde bir değişiklik yapmanın vakti gelmiş demektir. Yani, evet! Mutsuzsanız gönül rahatlığıyla işinizi değiştirebilir, paranızı daha farklı yollardan kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum