Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlığı Haziran’da Arttı

TCMB tarafından aylık olarak yayımlanan rapora göre resmi rezerv varlıkları Haziran'da bir önceki aya göre yüzde 11.8 artış kaydetti. Detaylar haberde;
Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlığı Haziran’da Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün Haziran 2023 dönemi uluslararası rezervler ve döviz likiditesi raporu yayımlandı. Rapora göre resmi rezerv varlıkları Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 11,8 artarak 108,6 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu dönemde alt kalemler incelendiğinde döviz varlıkları Mayıs ayına kıyasla yüzde 23,6 yükselerek 59,6 milyar dolara çıktı. Altın cinsinden rezerv varlıklarıysa Haziran’da yüzde 0,2 yükselerek 41,4 milyar dolar olarak kaydedildi.

Merkez Bankası’nın Haziran raporunda, vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve TCMB’nin önceden belirlenmiş döviz çıkışları döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükleri Mayıs’a göre yüzde 0,5 artarak 51,5 milyar dolar oldu.

Bahsi geçen tutarın yaklaşık 43,3 milyar dolarının anaparadan, 8,2 milyar dolarınınsa faizden oluştuğu paylaşıldı.

Haziran’da Şarta Bağlı Döviz Çıkışları Azaldı

Tüm bunlara ek olarak TCMB’nin yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı swap işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülüklerinin yaklaşık 60,1 milyar dolar ve bu tutarın 13,5 milyar dolarının bir ay vadeli olduğuna işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası Haziran raporunda şarta bağlı döviz çıkışlarının 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülükler olan döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabıyla akreditiflerden oluştuğu bildirildi.

Bahse konu olan yükümlülüklerin Haziran’da, Mayıs ayına göre yüzde 2,1 azalarak 48,9 milyar dolara gerileceğinin bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.