Paylaşım

Merkez Bankasının Faiz Oranı Yılsonunda Yüzde 1’e Ulaşır


 

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Çin’de yaşanan sert düşüşlerin ve Enflasyon verilerinin, Merkez Bankasının yeni yıl için faiz kararlarında ne oranda belirleyici olacağı hakkında görüş bildirdi.

2016’nın başlaması ile birlikte piyasaların gözü Çin ekonomisinin yeni yılda toparlanacağı ve iyi bir başlangıç yapacağı yönündeydi, fakat beklenen olmadı ve CSI300’ün yaşadığı kayıplarla birlikte Çin’de borsalar bu hafta iki kez durduruldu. Yaşanan bu gelişmeler küresel çapta bir kriz yaratarak piyasalarda oynaklıklara sebep oldu. Ayrıca yatırımcıların diğer bir beklentisi ise yeni yılda Amerikan Merkez Bankası (Fed)’in gerçekleştireceği faiz oranları ile ilgiliydi. Fed 2015 yılı sonunda gerçekleştirmiş olduğu toplantı ile faiz kararı aldığını duyurmuş ve yeni yılda da kademeli olarak faiz artırabileceğinin sinyallerini vermişti. Piyasaların gözü bu iki gelişme üzerindeyken; Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Çin ekonomisinde yaşanan sert düşüşlerin küresel çaplı etkilerini ve yeni yılda Fed’in faiz artırımında nasıl bir yol izleyeceği üzerine görüş bildirdi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Merkez Bankası’nın Çin ekonomisinde yaşanan gelişmeleri tedirginlikle izlediğini ifade etti. Küresel piyasalarda yaşanan oynaklıkların açık bir şekilde belirgin olduğunu ifade eden Evans, durumun nasıl rayına gireceğinin belirsiz olduğunu; fakat ABD’nin ekonomik temellerinin yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sağlam olduğunu söyledi. FED’in yurt dışında yaşanan gelişmelere bağlı olarak ABD ekonomisine etkisini analiz etmek adına Eylül ayında faiz artırım kararını ertelediğini anımsatan Evans; Eylül sonunda yurt dışı gelişmelerin azaldığını, şimdi ise Çin’de işlerin nasıl gelişeceğini görmeleri gerektiğini belirtti.

Enflasyonun Merkez Bankasının alacağı faiz artırım kararları üzerinde oldukça etkili olacağını belirten Evans; Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını konusunda aceleci olmaması gerektiğini, enflasyonun yukarı yönde hareket ettiğinden emin olmak için 2016’nın ortalarına kadar beklenmesi gerektiğini belirtti. Enflasyon görünümde iyimser olmadığını da ifade Eden Evans, enflasyonun tam üç yıldır Fed’in hedeflerinin çok gerisinde seyrettiğini ifade etti. ABD’de enflasyonun 3 yıllık süreçte %2 hedefine paralel olarak seyir edebileceğini ifade eden Evans, ekonominin ise yeni yılla birlikte %2.5 oranında büyüyeceğini ve işsizliğin ise yıl sonunda %4.7’lik bir oranla gerileyeceğini ön gördüğünü ifade etti. Ayrıca Evans, Enflasyon iyice gözlenip emin olunduktan sonra Merkez Bankasının faizinin yılsonuna kadar ortalama %1’e ulaşacağını düşündüğünü belirtti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın