Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Yılın Son Toplantısında Faiz Değişikliği Yapmadı

TCMB piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel yönde hareket ederek faiz oranlarını sabit tuttuğunu açıkladı.
Merkez Bankası Yılın Son Toplantısında Faiz Değişikliği Yapmadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın son Para Politikası Kurulu toplantısında faiz değişikliğine gitmediğini açıkladı. Buna göre ana fonlama aracı olan bir hafta vadeli repo faizi %24 oranında sabit kaldı. Kasım ayı enflasyon rakamlarının iyimser bir tablo sergilemesinden sonra faiz indirimi söylentileri güçlense de ekonomistlerin çoğu Merkez’den herhangi bir değişiklik kararı beklemiyordu.

TCMB Eylül ayı toplantısında bir hafta vadeli repo faizini %17,75’ten %24’e çıkarmıştı.

Ağustos ayında döviz kurlarının tarihi rekorları kırmasından sonra yapılan Eylül toplantısında faiz oranlarında 625 baz puanlık bir artış yapılmıştı. 2018’in son toplantısından ise faizlerin sabit tutulduğu kararı çıktı.

Yapılan açıklamada son dönemdeki verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiği, dış talep gücünün korunmakta olduğu ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın devam ettiği bildirildi.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyonda bir miktar iyileşme olduğu, bununla birlikte fiyat istikrarlarına yönelik risklerin devam ettiği vurgulandı. Bu doğrultuda enflasyonda belirgin bir iyileşme olana kadar sıkı parasal duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarının temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği söylenen toplantı açıklamasında, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izleneceği, ihtiyaç duyulması halinde ek bir parasal sıkılaşmaya gidileceği ifade edildi.

Merkez Bankası faiz kararı öncesi 5,35’te seyreden dolar, karar sonrası 5,30’a geriledi.

Perşembe günü açılışı 5,34’ten yapan dolar kuru Merkez Bankası’nın faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıklamasının ardından 5,30’a indi. Gün içi en yüksek 5,38’i gören kur Merkez kararını beklerken 5,35’te seyrediyordu. Saat 14:21 itibarıyla ise 5,3526 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru 6,1014 lirada seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum