Yatırım yapmaya başla!

BDDK’dan Sonra Bir Swap Hamlesi de Merkez Bankası’ndan Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz karşılığı altın ve lokasyon swap işlemlerine başlanacağını bankalara yazılı olarak iletti. Son gelişmenin detayları şöyle...
BDDK’dan Sonra Bir Swap Hamlesi de Merkez Bankası’ndan Geldi!

Kurdaki sert yükselişlerin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu iki kez swap işlemlerine sınırlama getirdiğini duyurdu. Çarşamba günü yapılan açıklamada, BDDK’nın işlemler toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %25’ini geçemeyeceği belirtildi.

Yapılan bu swap hamlesinden sonra döviz kurları büyük ölçüde rahatlamış, dolar 6 liranın, Euro 7 liranın altına düşmüştü. Az önce edindiğimiz habere göre ise bire sap hamlesi de Merkez Bankası’ndan geldi.

TCMB, döviz karşılığı altın ve lokasyon swap işlemlerine başlanacağını bankalara iletti.

Yapılan açıklamada; “Borsa İstanbul (BİST) ve ilk etapta Ankara ve İstanbul Şubeleri olmak üzere bankamız şubelerinden altın teslimatı yapılmasını sağlamak amacıyla döviz karşılığı altın ve lokasyon swap işlemlerine başlanacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Bankacıların ilgili düzenlemenin, bankacılık sisteminin ihtiyacı olması halinde fiziki altına erişimini kolaylaştıracak şekilde ayarlandığı bildirilirken, söz konusu altınların Bank of England (BOE) nezdinden hesaplara yatırıldığının teyit edilmesi halinde, devredilen altınların ağırlığı kadar altının BIST nezdindeki Merkez Bankası hesabından, bankaların hesaplarına teslim edileceği bildirildi.

Devredilen altınların toplam ağırlığı ile BIST nezdindeki hesaba teslim edilecek altınlar arasında fark olması halinde, aradaki farkın TL olarak banka hesaplarına yatırılacağı duyuruldu.

Merkez Bankası’nın swap işlemlerine getirdiği düzenleme kapsamında, bankalara yolladığı notlar arasında şunlar yer alıyor;

  • İşlem kuru olarak uluslararası piyasalardaki işlem anındaki altın fiyatı kullanılacak.
  • Aynı gün, 1 gün ve spot valörlü olarak işlem yapılabilecek.
  • Satışı yapılacak altınlar en az 995/1000 saflıkta ve en az bir kilogramlık barlar halinde olacak.
  • İşlemlerde iskonto oranı olarak “1,0000” kullanılacak.
  • BİST’ten ve ilk etapta Ankara ve İstanbul Şubeleri olmak üzere bankamız şubelerinden altın teslimatı yapılacak.
  • Gerçekleşen işlemlere ilişkin döviz karşılıkları Bankamız muhabirlerine ödenecek.
  • İşlemler ödeme karşılığı teslim veya teminat alınmak suretiyle gerçekleştirilecek.
  • İşlemler döviz piyasaları uygulama talimatı hükümleri çerçevesinde yürütülecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum