Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Toparlanma Bozuldu!

Merkez Bankası, haftalık para ve banka istatistiklerini paylaştı. Banka rezervlerinde ve döviz mevduatlarında düşüş görüldü. Ayrıntılar haberde;
Merkez Bankası Rezervlerinde Toparlanma Bozuldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporunu yayımladı. Merkez Bankası rezervlerinde bir süredir görülen toparlanma geçen hafta itibarıyla bozuldu.

TCMB verilerine göre 19 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre Merkez Bankası’nın brüt rezervlerinde 1 milyar 488 milyon dolar düşüş yaşandı.

Düşüş sonrası bankanın brüt rezervleri 112 milyar 250 milyon dolara geriledi. Bankanın brüt rezervleri, 12 Ağustos itibarıyla 113,7 milyar dolar seviyesinde kayda geçmişti.

Merkez Bankası’nın net rezervlerinde de geri çekilme gerçekleşti. 1,8 milyar dolarlık düşüşle, bankanın net rezervleri 13,9 milyar dolara indi. 12 Ağustos haftasında net rezervler 15,7 milyar dolar olmuştu.

Rapora göre swap hariç net rezervler ise eksi 51,6 milyar dolar olarak güncellendi. Altın rezervlerinde de düşüş yaşandı. Bankanın altın rezervleri, 41 milyar 177 milyon dolardan 40 milyar 762 milyon dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

Şirketler Döviz Mevduatlarında Düşüş Yarattı

Düşüş trendi döviz mevduatlarında da okundu. TCMB verilerine göre geçen hafta yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 3,3 milyar dolar düşüşle 213,9 milyar dolara indi.

Parite etkisinden arındırılmış düşüş, 1,4 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşti. Bu düşüşün şirketlerden kaynaklandığı görüldü; döviz mevduatı gerçek kişilerde 72 milyon dolar artarken, tüzel kişilerde 1,44 milyar dolar azaldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bugün paylaştığı haftalık raporunda ise TL mevduat hesaplarındaki tutarda artış görüldü.

19 Ağustos itibarıyla kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki birikim tutarı, 1 trilyon 206,6 milyar liradan, 1 trilyon 246,8 milyar liraya yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.