Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Rezervlerinde İbre Aşağıyı Gösterdi

Depremzedelere yardım için dün 30 milyar lira bağış yapan TCMB, rezervlerini açıkladı. Yılı 128 milyar doların üzerinde rezervle kapatan TCMB, kaynağını koruyamadı.
Merkez Bankası Rezervlerinde İbre Aşağıyı Gösterdi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “Türkiye Tek Yürek” kampanyası için dün akşam düzenlenen canlı yayına bağlanıp Merkez Bankası’nın AFAD ve Kızılay’a 30 milyar lira bağışta bulunacağını söylemesinin ardından TCMB ve uzun zamandır tartışma konusu olan döviz rezervleri gündeme oturdu.

TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri raporuna göre Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 10 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 989 milyon dolar eridi.

Böylece toplam rezervler geçen hafta 125 milyar 638 milyon dolar seviyesine geriledi. Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri ise bir haftada 2 milyar 301 milyon dolar azaldı.

10 Şubat haftasında brüt döviz rezervleri 77 milyar 931 milyon dolardan, 75 milyar 630 milyon dolar seviyesine çekildi.

Altın Rezervleri de Düştü

Merkez Bankası’nın döviz rezervleri gibi altın rezervleri de azaldı. 10 Şubat Cuma gününde kapanan haftada altın rezervleri 1 milyar 689 milyon dolar düşüş göstererek, 51 milyar 696 milyon dolardan, 50 milyar 7 milyon dolara geriledi.

Söz konusu geri çekilmelerle birlikte TCMB’nin toplam rezervleri 10 Şubat haftasında bir önceki haftaya kıyasla 3 milyar 989 milyon dolar düşüşle 129 milyar 627 milyon dolardan, 125 milyar 638 milyon dolar seviyesine indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu