Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Artışın Devamı Geldi

Ekonomi yönetiminde radikal değişikliklerin görüldüğü günlerde düşüşü durduran Merkez Bankası rezervleri artış göstererek kan kaybını azalttı.
Merkez Bankası Rezervlerinde Artışın Devamı Geldi
HABER GİRİŞ

Seçim gündeminden çıkamayan Türkiye’nin yönettiği para politikaları piyasaları dalgalandırmaya devam ederken, doları baskılamaya çalışan Merkez Bankası’nın rezervlerinde uzun süredir yaşanan çarpıcı düşüşlere ara verildi. Hazine ve Maliye Bakanı’nın değişmesiyle bu yıl ilk kez Haziran ayına girişte toparlanma gösteren rezervler, bir sonraki hafta düşüşe devam ettikten sonra sakin seyirde hareket etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), haftalık olarak paylaştığı para ve banka istatistiklerine göre toplam rezervler 16 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 18 milyon dolar arttı.

Geçen hafta görülen artışla birlikte Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 99 milyar 783 milyon dolardan 102 milyar 801 milyon dolara yükseldi.

16 Haziran Cuma gününde kapanan haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri de artış gösterdi.

Brüt döviz rezervleri 2 milyar 993 milyon dolar artarak 57 milyar 790 milyon dolardan, 60 milyar 783 milyon dolar seviyesine çıktı.

GCM Yatırım Banner

Altın Rezervleri Bir Haftada 25 Milyon Dolar Arttı

Seçim gündemiyle düşüşe geçen altın rezervleri geçen hafta itibarıyla ciddi toparlama kaydetti.

Merkez Bankası’nın altın rezervleri 16 Haziran Cuma gününde kapana haftada 25 milyon dolar arttı.

Böylece altın rezervleri 41 milyar 993 milyon dolardan, 42 milyar 18 milyon dolara çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın