Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlıkları Artış Gösterdi

Merkez Bankası'nın döviz ve altın cinsinden rezerv varlıkları Ekim ayında 117,8 milyar dolara yükseldi. TCMB tarafından açıklanan verilerin detayları haberimizde...
Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlıkları Artış Gösterdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılının Ekim ayına ilişkin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi verilerini yayımladı. Söz konusu verilere göre, rezerv varlıkları Eylül ayına göre %5,2 artış gösterdi ve 117,8 milyar dolara çıktı.

Merkez Bankası’nın altın cinsinden rezerv varlıkları %5,6 artarak, 21,6 milyar dolara yükseldi.

TCMB, geçtiğimiz günlerde açıkladığı bilgiye göre, 3 Kasım 2017 itibariyle toplam altın rezervinin 22,2 milyar dolara çıktığını bildirdi. Rekor seviyeye ulaşan altın rezervi miktarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dönem dönem yaptığı konuşmaların ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, yastık altındaki altınları hazineye getirin çağrısının büyük payı oldu. Merkez Bankası’nın altın cinsinden rezerv varlıkları %5,6 artış gösterirken, döviz varlıkları da bir önceki aya göre %5,2 yükseldi ve 94,7 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl ve daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlediği döviz yükümlülükleri 12,4 milyar dolar oldu.

Söz konusu varlıklar; döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesaplarından oluşuyor. Önceden belirlenmiş bu döviz yükümlülükleri Eylül ayına kıyasla %9,3 arttı ve 12,4 milyar dolara yükseldi. Bu miktarın 8,3 milyar doları anapara, 4,1 milyar doları faizlerden oluşuyor.

Anaparanın ve faiz yükümlülüklerinin ise 1,2 milyar doları bir ay, 1,5 milyar doları 2-3 ay ve 9,7 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek. Şartlara bağlı döviz yükümlülükleri, bir yıl içerisinde ödenecek hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden oluşurken, söz konusu rakamlar Eylül ayına göre %2,8 artarak 65,9 milyar dolara yükseldi.

Ekonomik güven endeksi, Kasım ayında 97,9 değerine inerek, son 8 ayın en düşüğünü gördü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan Kasım ayı ekonomik güven endeksi, bir önceki aya göre %3,4 oranında azaldı ve 101,4 puandan 97,9 puana indi. 8 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedilen bu değer; tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerin etkisinde kaldı. Tüketici güven endeksi de 65,2 ile yılın en düşük seviyesine indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum