Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlıkları 100,7 Milyar Dolara Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre; Temmuz ayında bankanın resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya kıyasla %2,4 oranında artışla 100,7 milyar dolara ulaştı.
Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlıkları 100,7 Milyar Dolara Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılının Temmuz ayına ilişkin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi verilerini açıkladı. Buna göre; Temmuz ayında resmi rezerv varlıkları bir önceki aya kıyasla %2,4 artarak 100,7 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları %3,9 artışla 76,9 milyar dolara yükselirken, altın cinsinden rezerv varlıkları ise %2,5 düşüşle 22,3 milyar dolara geriledi.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri Haziran ayına göre %1,6 gerileme kaydetti.

Söz konusu yükümlülükler bir yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditiler) oluştu. Şarta bağlı yükümlülükler Temmuz’da, bir önceki aya kıyasla %1,6 azaldı ve 57,6 milyar dolara geriledi.

Vadesine bir yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri 10,7 milyar dolar oldu.

Döviz kredileri, menkul kıymetler, kredi mektuplu döviz tevdiat hesaplarından oluşan döviz yükümlülükleri, bir önceki aya göre %0,6 azalarak 10,7 milyar dolara geriledi. Bunun 6,5 milyar dolarını anapara oluştururken, 4,2 milyar doları faizlerden geldi. Anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1 milyar doları bir ay, 2,5 milyar doları 2-3 ay ve 7,2 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Merkez Bankası para ve kur politikalarına olan güveni sağlamak ve bu politikaları desteklemek için ülkenin rezervlerini saklı tutar.

Ülkelerin altın ve döviz rezervlerini saklamak ve yönetmekle görevli olan kurum merkez bankalarıdır. Yukarıda belirttiğimiz amacın dışında; Hazine’nin yabancı para cinsinden iç ve dış borç ödemelerini gerçekleştirmek için gerekli olan dövizi hazır bulundurmak, ülkenin ekonomisini yurt içi ve yurt dışında oluşabilecek ani finansal değişimlere karşı dayanıklı hale getirmek ve uluslararası piyasalarda ülke ekonomisine duyulan güveni artırmak için ülkemizdeki rezervleri saklı tutmakla yükümlüdür.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum