Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası PPK Mart Toplantısı Sonuçları

Merkez Bankası PPK Mart Toplantısı Sonuçları

Merkez Bankası 17 Mart’ta politika faizini sabit tuttuğu Para Politikası Kurulu’nun toplantı özetini açıkladı. Açıklamanın genel hatlarıyla özeti şu şekildedir;

 • Küresel piyasalardaki belirsizlik ve gıda fiyatlarındaki artışların para politikasındaki temkinli yaklaşımını sürdürdüğünü, bu sebeple faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdikleri belirtildi.
 • Enflasyondaki yükselişin gıda fiyatlarından kaynaklandığı vurgulanarak; Şubat ayı tüketici fiyatlarının % 0,71, yıllık enflasyonun % 0,31 oranındaki artışıyla % 7,55’e yükseldiği bildirildi.
 • Gıda dışı TÜFE yıllık enflasyonundaki düşüş hareketinin devam ettiği söylenen açıklamada; enflasyonun ana eğiliminin hizmet grubunda yükselmeye devam ederken temel mallarda gerilediği belirtildi.
 • Gıda ve alkolsüz içecekler grubunun yıllık enflasyonu geçtiğimiz ay, 2,73 puanlık bir artış gösterdi ve % 13,70 seviyesine kadar yükseldi. Bu durumun oluşmasında payı olan etkenlerden biri olumsuz iklim şartları ve soğuk geçen kış ayları sebebiyle, sebze ve meyve fiyatlarının artması oldu.
 • Akaryakıt fiyatları ve su tarifelerindeki artışa rağmen enerji grubu yıllık enflasyonu % -1,92’lerdeki seyrini korudu. Ancak bu ılımlı sürecin Mart ayında değişeceği, Türk lirasının değer kaybetmesi ile akaryakıt ve tüp gaz fiyatları üzerinde yukarı doğru bir etkisinin olacağı kaydedildi.
 • Yapılan açıklamada döviz kuru gelişmelerinin enflasyon üzerindeki risklerinden de bahsedildi. Buna göre petrol ve gıda fiyatları, döviz kurunda meydana gelen gelişmelere bağlı olarak enflasyona da etki etmiştir. Bu nedenle Şubat ayında yıllık enflasyonun % 8,63 gerilediği bildirildi.
 • Yiyecek ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisiyle döviz kuru hareketlerinde de gözle görülür derecede artışlar olmuştur. Tüm bu gelişmeler hizmet enflasyonunun Şubat ayında yüksek seviyelerini koruduğunu göstermektedir.
 • Temel mal grubu yıllık enflasyonu ise Şubat ayında % 6,79 seviyesinde gerçekleşti ve 1,78 puanlık düşüş gözlendi. Bu gerilemede özellikle giyim dışı temel mal grubu aylık fiyat artışları karşısında Türk lirasının değer kaybetmesinin etkisi olmuştur. Temel mal enflasyonu için Şubat ayında eğiliminin ılımlı seviyelerde gerilediğini söylemek mümkündür.
 • Gıda fiyatları ve döviz kurlarında gerçekleşen gelişmelerin, enflasyonun görünümünde en önemli risk faktörleri olduğu belirtildi.
 • Olumsuz hava şartlarının etkilediği diğer bir alan ise sanayi sektörüdür. Kötü giden hava koşulları nedeniyle kesintiye uğrayan inşaat işleri ve malzemelerin tedarik edilmesinde yaşanan gecikme gibi sorunlar sanayi üretiminin Ocak ayında % 1,4 oranında gerilemesine ve zayıf bir şekilde seyretmesine sebep olmuştur.
 • Yapılan açıklamada harcama kısmı tarafındaki verilere de yer verilmiştir. Bu verilere göre Ocak ayında tüketim mallarının, inşaat sektöründe kullanılan mineral maddelerin üretimi azalırken, ithalatı artış gösterdi. Makine- teçhizat ürünleri üretiminde; otomobil ve beyaz eşya satışlarında kayda değer gerilemeler olmuştur.
 • Önceki çeyrek ortalamalara kıyasla Ocak ayında altın hariç diğer ihracat ürünlerinde bir artış olmamıştır. Bu duruma ise ticaret ortaklarının büyümesindeki durağanlığın etkisi olmuştur.
 • Tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin 2015 yılı boyunca cari işlemler üzerinde dengeleyici olumlu etkisi olacağının beklendiği bildirildi.
 • PMI ve İYA göstergeleri Şubat ayında istihdam artışı olmadığını belirtmektedir. 2014 Aralık ayında tarım dışı istihdam oranında gerileme gözlense de, bu yıl istihdamda belirgin bir düzelmenin olmadığı ifade edilmektedir.
 • Finansal piyasalardaki hareketlenmeler ve dış talepteki düşük seyir nedeniyle, iktisadi faaliyetin yılın ilk çeyreğinde ivme kaybettiği bildirildi.
 • Yılın ilk çeyreği itibariyle ithalat fiyatlarında devam eden gerileme durumu da enflasyonun düşüşüne katkıda bulunmuştur.
 • Gelişmiş ülkelerin enflasyon oranlarındaki düşük seviyeler ve ülkelerin para politikalarındaki belirsizlikler sebebiyle, küresel piyasaların veri akışına olan duyarlılık yüksek seviyelerde kalmıştır.
 • Açıklamada Merkez Bankası’nın aldığı tedbirler sayesinde küresel finans piyasalarının ve iktisadi faaliyet gelişmeleri üzerindeki belirsizliklerin sebep olacağı makrofinansal risklerin önüne geçileceği belirtildi.
 • Önümüzdeki dönemde enflasyon beklentileri ve enflasyonu etkileyen faktörler yakından takip edilerek, gözle görülür bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.
 • Eğer maliye politikasındaki gelişmeler orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz etkilerse, para politikası yeniden düzenlenecektir.
 • Kurul alınan tüm bu kararların orta ve uzun vadede büyüme potansiyelini önemli ölçüde artıracağını tahmin ettiklerini belirtmiştir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum