Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Merkez Bankası Politikası Yatırımcılar için ‘Güvenli Bölge’ Bırakmıyor!

Bir tahvil uzmanı, Amerikan Merkez Bankası'nın politikasının yatırımcıla riçin güvenli bölge bırakmadığını dile getirdi.
ABD Merkez Bankası Politikası Yatırımcılar için ‘Güvenli Bölge’ Bırakmıyor!
Yorum

PineBridge Investments’taki küresel kredi ve sabit gelir başkanı Stephen Oh’a göre; artık tahvil getirileri için mevcut iklim göz önüne alındığında yatırımcılar için geleneksel bir güvenli bölge bulunmuyor.

Dünya genelindeki devlet tahvili getirileri, geçmişe ait en düşük seviyelere kadar gerilerken, dünyanın geleneksel olarak güvenilir olan devlet borçlarının çoğunun faiz oranları sıfıra ya da altına düştü. Verim ise fiyatlara ters yönde hareket ediyor.

Bu, bazı durumlarda yatırımcıların vadeye kadar tutulması durumun para kaybedecek garantili bir tahvil satın aldıkları anlamına gelir.

Yıl Sonunda Para Kaybettirecek TahvilÇarşamba günü bir televizyon programına konuşan Oh, genel olarak riske maruz kalmaya ve gelir yaratmaya bağlı olarak emniyet açısından tahviller tarafından yapılan ikili rolün düştüğünü söyledi.

Oh, “Dünyanın birçok yerinde negatif verim verilip verilmediği göz önüne alındığında bu gelir bileşeni eksik. Ayrıca mevcut verimlerin olduğu yerlerde, güvenlik bileşeniniz ileriye dönük olarak sorgulanabilir. Çünkü günün sonunda alt sınır nedir? Hangi noktada, hem tahvil hem de risk varlıklarınızla; hem baş aşağı hem de aşağı yönlendirme arasında bir korelasyon var?” dedi.

Oh kalıcı düşük faizler gibi merkez bankası politikasının yatırımcıları daha fazla risk almaya ittiğini, çünkü geleneksel güvenli varlıklara taşınmanın para kaybetmeyi gerektiğini belirtti.

Düşük Faiz Yatırımcıyı Riske İtiyor“Savunacağımız şey, devlet tahvili getirisi eğrisini uzatmaya çalışmak değil,” diyen Oh, bu bileşene portföyde sahip olmak zorunda olduğunuzu ve bu nedenle bazı bileşenlerin korunması gerektiğini söyledi.

Pek çok durumda, aradığınız şey, belki de nakit benzeri yerine geçen ve faiz oranına maruz kalma şeklini çok fazla kullanmadan pozitif verim bölgesinde bir şey alabileceğiniz enstrümanlardır. Oh, bunun yüksek kaliteli yapısal ürünler şeklinde gelebileceğini ve riskin merkez bankası politikası tarafından tetiklendiğini öne sürdü.

Yatırımcıların ise riske uyarlanmış olarak verimin mümkün olduğu kredi spektrumunda hedeflenmiş risk alması gerektiğinden bahsetti.

Yatırımcı Dikkatli Risk AlmalıAma artık dışarıda güvenli bölge kalmadığını söyledi. Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü yeni bir varlık alımları turu mu, yoksa kantitatif gevşetme yapacağı konusunda şüphelerinden ötürü Euro bölgesi tahvilleri Çarşamba günü Ağustos ayının başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD ve Alman gösterge tahvil getirileri, son ticari savaş indirimlerinin artmasıyla yükseldi, ancak ısrarcı makroekonomik ve jeopolitik baskılara duyarlı olmaya devam ediyor.

Geçen hafta Wells Fargo Küresel Oran Stratejisi Başkanı Michael Schumacher, yatırımcıları ABD Hazine gelirlerinde toplanan ralli üzerinde yükselmeye karşı uyardı. Aynı zamanda verimin bu noktalardan çarpıcı bir şekilde düşmesiyle birlikte felaket senaryosunun gerçekleşebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu