Yatırım yapmaya başla!

Doların 7 Lirayı Geçmesiyle Merkez Bankası’ndan Piyasaları Rahatlatacak Hamleler Geldi

Merkez Bankası, döviz kurlarındaki rekorların devam etmesiyle, hem Euro hem dolar ve hem de Türk lirasında olmak üzere bankaların ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlayacağını duyurdu.
Doların 7 Lirayı Geçmesiyle Merkez Bankası’ndan Piyasaları Rahatlatacak Hamleler Geldi

ABD’li rahip Andrew Brunson hakkındaki gelişmelerle yukarı yönde seyreden dolar, geçtiğimiz hafta Donald Trump’ın Türkiye ile ilişkilerin kötü olduğu ve vergilerin ikiye katlandığı paylaşımının ardından 6,81’e fırladı. Hafta sonunu 6,30-6-40 aralığında dalgalı geçiren dolar, dün Asya piyasalarında 7 liranın üzerini gördü. Dolar, şu dakikalarda da 6,8326 ile güçlü seyrini sürdürüyor.

Türk lirasındaki değer kaybı çok sert ve hızlı bir şekilde devam ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasaya hem güvence hem de likidite vererek, iki hamleyi birden devreye soktu. Türk Lirası Likidite Yöntemi ve Döviz Likidite Yöntemi başlığı altında tedbirler alındığı duyuruldu.

TL likidite yöntemi kapsamında, Merkez Bankası’nın gün içi ve gecelik vadedeki hazır imkanlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likiditenin sağlanacağı bildirildi.

TL işlemler karşılığında alınan teminatların iskonto oranlarının tür ve vadelilerine göre güncellenerek bankalara teminat yönteminde esneklik tanınacağı, bu düzenleme ile bankaların mevcut serbest teminatlarının iskonto edilmiş değerinde yaklaşık 3,8 milyar lira tutarında artış olmasının tahmin edildiği bildirildi.

Bankaların TL işlemleri için kullanacağı teminat döviz depo limitlerinin 7,2 milyar Euro’dan 20 milyar Euro’ya çıkarıldığı söylendi. Bunlardan başka; temel fonlama aracı olan 1 hafta vadeli repo ihalelerine ek olarak ihtiyaç duyulan günlerde geleneksel yöntemlerle 91 güne kadar vadeli repo veya depo satım ihalesi açılacaktır. Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde vadeleri 6-10 gün arasında olmak şartıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabilecektir.

1 hafta vadeli repo ihalelerinde kazanan tekliflerin bir bölümünün veya tamamının bankalar tarafından talep edilmesi durumunda repo işlemi yerine aynı faiz oranı ve vade ile Bankalararası Para Piyasasında depo işlemi olarak sonuçlandırılmasına imkan tanınacaktır ifadelerine yer verildi.

Piyasaları rahatlatması beklenen bir diğer hamle ise bankalara döviz likiditesi sağlanması oldu.

Merkez Bankası’nın döviz depo piyasasında aracılık faaliyetlerine yeniden başlayacağı, belirlenen kurallar çerçevesinde döviz depo piyasasında bankaların Merkez aracılığı ile birbirlerinden borç alıp verebilecekleri belirtildi. Bankaların döviz deposu almak üzere kullanabilecekleri 50 milyar dolar seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırabilecekleri, kendilerine tanınan limitler dahilinde döviz karşılığı efektif işlemler yoluyla Merkez’den efektif temin edebilecekleri açıklandı.

Ek olarak bankaları rahatlatmak amacıyla TL zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirildiği duyuruldu.

Yabancı para yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranları 400 baz puan indirilirken, azami ortalama tesis imkanının %8’e çıkarıldığı, rezerv opsiyon mekanizması kapsamında TL yükümlülükler karşılığında doların yanında Euro cinsinden de zorunlu karşılık tesis edilebileceği bildirildi. Analistler Merkez Bankası’nın “ben parayı sizin hizmetinize sunacağım” şeklinde yaklaşımının olumlu sonuç getireceğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum