Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Piyasadaki Dalgalanmaya İlişkin Basın Duyurusu Yaptı

Merkez Bankası'nın bu sabah yaptığı basın açıklamasında, finansal piyasalarda yaşanan oynaklığın yakından takip edildiği, brüt rezervlerdeki dalgalanmanın olağan işlemlerden kaynaklandığı aktarıldı.
Merkez Bankası Piyasadaki Dalgalanmaya İlişkin Basın Duyurusu Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta boyunca görece sakin seyreden dolar kuru 5,46 liradan başladığı Cuma günü 5,84’e kadar fırladı. Öngörülmeyen bu sert yükseliş nedeniyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süre ara verileceğini açıkladı. Bu sabah ise piyasalardaki gelişmelere ilişkin bir basın duyurusu yapıldı.

Merkez Bankası brüt rezervlerdeki dalgalanmaların olağan işlemlerden kaynaklandığını bildirdi.

Makro göstergelerin koordineli politika adımlarının etkisiyle ülke ekonomisinde dengelenme sürecinin devam ettiği belirtilen raporda, ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı toparlanmanın olduğu ifade edildi. Mal ihracatı ve turizm talebindeki toparlanmanın net ihracat büyümesine katkı sağladığı, bunların da cari gelişmelerde iyileşmeye yol açtığı aktarıldı. Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam ettiği, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlendiği bildirildi.

“Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.” açıklamasına yer verilen basın duyurusunda, finansal piyasalardaki oynaklığın ve sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiği, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edeceği kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak rezerv hareketinin 5.5 milyar dolarının BOTAŞ’a döviz satımı ve borç ödemelerinden kaynaklandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklamada seçim öncesinde döviz piyasasında hareketlenmeye sebep olanlara seslenerek, “Hepinizin kimliğini biliyoruz. Hepinizin neler yaptığını biliyoruz. Şu anda BDDK ve SPK bazı adımlar attı. Ama şunu bilin ki seçim sonrası bunun faturasını size ağır keseceğiz. “ dedi.

Geçen Cuma 5,84’e kadar tırmanan dolar kuru, bu sabah daha sakin bir başlangıç yaparak 5,57’ye kadar geri çekildi. Ancak saat 09:27 itibarıyla 5,6252 liraya yeniden çıkmış durumda. Sermaye Piyasası Kurulu da JPMorgan’ın raporunun hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına ilişkin yanıltıcı içerik şikayetleri üzerine inceleme başlattığını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu