Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası “Para Basıyor” İddialarına Açıklık Getirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, emisyon hacminin artmasının para basıldığı anlamına gelmediğini ifade ederken, bu konudaki diğer sorulara da açıklık getirdi.
Merkez Bankası “Para Basıyor” İddialarına Açıklık Getirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, para bastığı yönünde ortaya atılan iddialara açıklık getirdi. Banka, emisyon hacminin artmasının, para bastıkları veya diğer bir ifadeyle gevşek para politikası uygulandığı anlamına gelmediğini duyurdu.

Bir süre önce açılan Herkes için Ekonomi isimli internet sitesinde, emisyon ve emisyon hacmi terimleri ile bunları hangi faktörlerin belirlediği, nelere göre değişkenlik gösterdiği gibi sorular yanıtlandı.

TCMB, Emisyon Hacminin Artması Merkez Bankası’nın Gevşek Para Politikası Uyguladığı Anlamına Gelir mi? başlıklı soruya detaylı bir açıklama getirdi.

Merkez bankalarının en temel görevlerinden birinin para basmak ve bu paranın dolaşımını sürdürmek olduğu ifade edilirken, dolaşımda bulunan paraya da emisyon dendiği söylendi. Yapılan açıklamada; piyasaya sürülen banknotların ve Hazine tarafından dolaşıma çıkarılan madeni paraların toplamına emisyon hacmi dendiği belirtilirken, emisyon hacminin artmasının para basıldığı yani gevşek para politikası uygulandığı anlamına gelmediği açıklandı.

Emisyon hacmi, temel olarak bireylerin ve bankaların nakit talebine göre belirleniyor.

Modern bankacılık uygulamalarında, merkez bankalarının para politikasını emisyon hacmini belirleyerek oluşturmadığının altı çizilen açıklamada, bu ifadenin Merkez Bankası için bir politika aracı olarak görülmemesi gerektiği ifade edildi. Para politikasının, paranın miktarının değil, elde edilebilirliğinin belirlenmesi ile oluşturulduğu, Merkez’in belirlenen faiz oranları üzerinden talep eden bankalara borç verdiği söylendi.

Ek olarak, emisyon talebinin arttığı durumlarda, yani insanların daha fazla parayı tutmak istediği zamanlarda Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranı üzerinden, teminat getirerek borçlandığı, bu nedenle emisyon hacmini belirleyen temel unsurun ekonomideki birimlerin paraya olan ihtiyacı olduğu bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum