Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk PPK Toplantısında Faizler Değiştirilmedi

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası kararı açıklandı. Yılın ilk toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmedi. Peki, piyasaların karara tepkisi ne oldu?
Yılın İlk PPK Toplantısında Faizler Değiştirilmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 2018 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından yapılan açıklamaya göre, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmediği bildirildi.

Geç likidite penceresi (GLP) borç verme faiz oranında bir değişiklik yapılmadı.

En son yapılan Aralık ayı toplantısında, GLP borç verme faiz oranı %12,25’ten %12,75’e çıkarılmıştı. Ocak ayı toplantısında ise söz konusu faizlerin sabit tutulduğu açıklandı. Hemen hatırlatalım, Merkez Bankası 21 Kasım 2017 tarihinden bu yana tüm fonlamayı GLP üzerinden sağlıyor. Bu karar dolar kurunun hız kesmesi adına alınmıştı.

Enflasyonda hedeflenen seviyeye ulaşılana kadar para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceği söylendi.

Merkez Bankası PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada; marjinal fonlama oranının %9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranının %7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %8 seviyesinde sabit tutulduğu bildirildi.

Son dönemde iktisadi faaliyet gücünün korunduğuna işaret eden verilerin olduğu söylenirken, yüksek enflasyonun fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturduğu belirtildi. Bu nedenle kurul, enflasyonda beklentilerin karşılandığı ana kadar sıkı duruşun devam edeceğini açıkladı.

İç talepteki büyümenin yanında, dış talepteki artışın ihracat üzerinde olumlu etki yarattığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada; Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği söylendi. Toplantı tutanaklarında; “Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.” ifadesine yer verildi.

Dolar, Merkez Bankası’nın aldığı karar sonrası fazla değişmedi.

Dolar, Merkez Bankası’nın Ocak ayı toplantı sonuçlarını beklerken 3,80 civarında seyrediyordu. Karar sonrasında dolar çok hafif bir gerileme kaydetti. Saat 14:30 itibariyle 3,7959 bandından işlem görüyor. Euro kuru ise aynı dakikalarda 4,6492 seviyesine geriledi. Karar sonrası döviz kurları gerilerken, Borsa İstanbul %0,45 artış kaydederek 117.125 puana yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum