Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Mart Toplantısında Faizleri Değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların beklentileri doğrultusunda, Mart toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini duyurdu.
Merkez Bankası Mart Toplantısında Faizleri Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal ve Abdullah Yavaş’ın yer aldığı PPK toplantısında; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildiği bildirildi.

Son dönemde açıklanan verilerin ekonomide dengelenmenin belirginleştiğinin bir göstergesi olduğu söylendi. Cari dengedeki iyileşmenin sürmesinin beklendiği, finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlediği ve dış talebin gücünü koruğu belirtildi.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan Para Politikası Kurulu kararına göre politika faiz oranları sabit tutuldu.

Veri gündemi açısından yoğun geçen haftada, ilk olarak Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %0,16, yıllık bazda % 19,67 oranında artış gösterdi. Piyasanın beklediğinden daha iyi gelen enflasyon rakamları sonrasında dolar ilk tepki olarak geriledi. Ancak ekonomistlerin faiz indirimi ihtimallerini değerlendirmeleri ile yeniden yükselişe geçerek 5,40’ı aşmıştı.

2019 yılı Şubat enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra tüm dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararına çevrildi. Analistlerin geneli enflasyondaki olumlu gelişmeye rağmen, Merkez’in bugünkü toplantıda faizleri sabit tutacağını öngörüyordu. Merkez Bankası da piyasa beklentilerine paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi.

Enflasyonda bir miktar iyileşme olduğu ancak fiyat istikrarına yönelik risklerin halen devam ettiği aktarıldı.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde iyileşme olduğu belirtilen raporda, enflasyonda belirgin bir iyileşme oluncaya kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği bildirildi. Bankanın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği, enflasyonu etkileyen; fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri ve maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı gibi unsurların yakından izleneceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu