Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Kurun Ateşini Söndürmek için Bir Hamle Daha Yaptı

Merkez Bankası hafta başında rezerv opsiyon mekanizması hamlesinden sonra, doların hızını kesebilmek için şimdi de günlük TL depo karşılığı ihale tutarını 1,25 milyar dolardan, 1,5 milyar dolara çıkardı.
Merkez Bankası Kurun Ateşini Söndürmek için Bir Hamle Daha Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz kurlarındaki yükselişi durdurabilmek için bir hamlede daha bulundu. Doların 4,37 lira ile tüm zamanların zirvesini görmesinin ardından gözler Merkez Bankası’na çevrildi.

Seçim arifesinde piyasalar zaten dalgalı seyrederken, bir de ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan ayrıldığını açıklaması tüm dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Türk lirası dolar karşısında hızla değer kaybederken, para otoritelerinden müdahale gecikmedi.

TCMB, günlük düzenlenen Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihale tutarını 1,5 milyar dolara yükseltti.

Merkez Bankası 1,25 milyar dolar olan döviz depoları 1,5 milyar dolara çıkarılırken, yapılan açıklamada halihazırda en fazla 6,25 milyar dolar olan ihalelerin toplam bakiyesinin 7,5 milyar dolara ulaşabileceği bildirildi. Ek olarak yılın ikinci çeyreğinde yapılacak olan TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine yönelik takvimin de güncellendiği belirtildi.

Merkez Bankası kurdaki yükselişi durdurmak için hafta başında da bir adım atmıştı.

Pazartesi günü rezerv opsiyon mekanizması kapsamında yükselen döviz kurlarını dizginlemek için de bir hamle yapıldı. 7 Mayıs’ta yapılan açıklamada; rezerv opsiyon mekanizması kapsamında döviz imkan oranı üst sınırının %55’ten %45’e düşürüldüğü, yaklaşık 6,4 milyar liralık likiditenin piyasadan çekileceği ve 2,2 milyar dolarlık dövizin de bankaların kullanımına geçeceği bildirilmişti.

Dolar Merkez Bankası’nın kararı sonrasında biraz sakinleşti ve 4,30 liraya geriledi.

Dolar/TL Trump ile 4,37 zirvesini gördükten sonra, yurt içinden kuru dizginlemek için yapılan müdahale ile 4,30 seviyesine geriledi. Ekonomistler 24 Haziran seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde, yaşanan siyasi belirsizlik, cari açıktaki aşırı büyüme, enflasyonun %11’e yakın seyretmesi gibi faktörlerle tek çareyi Merkez’den gelecek olan adımlara bağlıyor.

Dolar Kurundaki Son Fiyatları Görmek için Tıklayın

Birçok uzmanın ortak görüşü ise Merkez Bankası’nın Haziran toplantısını beklemeden toplanarak, en az 200 baz puanlık bir faiz artışı yapması gerektiği yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar