Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası KKM Hesapları için Açıklama Yaptı

KKM’ye olan talebi azaltacak düzenlemelere gitme kararı alınmasının ardından Merkez Bankası’ndan açıklama geldi. Detaylar haberde…
Merkez Bankası KKM Hesapları için Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

Faizi Merkez Bankası tarafından karşılanacak olan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına verilen teşvikin geri çekilmesi için Resmi Gazete ilanıyla duyurulan kararlara ilişkin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklama geldi.

Kamuoyuna yapılan yazılı açıklamada, Para Politikası Kurulu’nun (PPK) son toplantısında alınan sadeleşme süreci kararlarına atıf yapıldı.

Bu kapsamda kademeli olarak yabancı para mevduattan kur korumalı mevduata dönüşüm hedefine son verildiği kaydedildi.

TL payına göre menkul kıymet tesis ve zorunlu karşılık uygulamasından da vazgeçildiği duyuruldu.

Bu kapsamda KKM yerine TL mevduat hesaplarının teşvik edileceği, “Yapılan düzenlemelerle Türk lirası mevduatlar artarken, kur korumalı hesaplardan Türk lirası mevduata geçiş sağlanarak kur korumalı mevduatın azaltılması gözetilmektedir” ifadesiyle paylaşıldı.


Söz konusu hedef için Merkez Bankası tarafından yapılacaklar şöyle sıralandı:

GCM Yatırım Banner

“Kur koruma desteği sağlanan hesaplardan Türk lirası hesaplara geçiş ve kur korumalı hesapların belli oranda yenilenmesinin hedeflenmesine, kur koruması bulunmayan Türk lirası payı seviyesinde artış hedefine geçilmesine karar verilmiştir.”

Ayrıca açıklamada, sadeleşme süreci kapsamında KKM’den TL mevduata geçiş için PPK’nın ilan ettiği ilkelerin baz alınacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın