Yatırım yapmaya başla!

Piyasa Uzmanları Merkez Bankalarından Gelen Kararları Değerlendirdi

Para piyasası yapıcıları Eylül ayı toplantılarında alınan kararları açıkladı, gelen verileri uzmanlar yorumluyor. İşte ayrıntılar;
Piyasa Uzmanları Merkez Bankalarından Gelen Kararları Değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayı toplantısında haftalık repo faizinde 625 baz puanlık faiz artırımına gitti. Analistler faizin yükseltilmesi piyasalara güven tesisi açısından önemli olduğuna  söyledi. Bankacılık hisselerinde kısa vadede olumlu seyrin sürmesini beklenirken, uzun vadede kredi büyümesine yansımasının performanslarda belirli olacağının altı çizildi.

Açıklamanın ardından hisselerindeki kayda değer yükselişleri; GARAN bir önceki günkü kapanış 5,72 TL iken, açıklama gününü yüzde 7,69 yükselerek 6,16 TL’den, AKBNK önceki gün 5,44 TL’den kapanırken bugün yüzde 4,78’lik bir yükselişle 5,70 TL seviyesine, Borsa İstanbul amirallerinden THYAO’ya yüzde 1,06’lık bir getiri ile 18,19 TL’den izledik.

Merkez bankası faiz açıklaması beklentilerin üstünde gelerek tahminleri yanılttı.

TCMB Tahminleri YanılttıUluslararası piyasalarda Bloomberg anketi sonuçlarında faiz artırımının 300 bp, piyasa uzmanlarının beklentisi ise 250-400 bp civarındaydı. Bakan Albayrak’ın açıklaması ile faiz artırımı beklentileri yükselmişti ancak bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında piyasada bir faiz artırımının yapılmayacağına yönelik bir endişe ceryan etmişti. Gelen 625 baz puanlık faiz artırımı tüm tahminleri yanıltırken, beklentileri alt etti.

Dün faiz artırımı beklentileri dahilinde Borsa İstanbul fiyatlaması gün ortasında olumlu seyrederken, son ticaret saatlerinde gelen satışlar endeksi düşürmüştü. Bugün açılışı yatay beklenen BİST 100 endeksi yatağan görüntüsünü kırdı ve yükselişe geçti, Cumhurbaşkanı konuşması ile tekrar düşüşe geçen endeks gelen açıklamanın ardından beklentileri karşıladı ve günü 94419,15 seviyesinden kapattı.

Kararın TL’ye rekabetçilik kazandırabileceği belirtildi.

Açıklanan Kararla TL Daha Rekabetçi OlabilirAçıklanan kararın TL’ye rekabetçilik kazandırabileceği belirtilirken, Eylül ve Ekim aylarında da yüksek gelmesi beklenen aylık enflasyon oranını yüzde 20 seviyelerinin üzerine taşıyabilecek olmasına enflasyona karşı önden yükleme olarak da bakıldı. Bu gelişme ile ülkeye kısa vadeli döviz girişin reel getiride artışa yol açacağı, EM piyasalarında rekabet edilmesi bakımından olumlu olarak değerlendirildi.

TCMB kararının atılmış doğru bir adım olduğu açıklaması dikkat çekti. Açıklanan notta para politikası sıkılaştırmacı duruşunun TL’nin son dönemdeki kayıplarının bir kısmını toparlamasına yardımcı olacağı ve bu gelişmenin yönünü yukarı çevirmiş enflasyon üzerindeki yükseliş baskısını azaltacağına değinildi.

2018 yılı için büyümede sona gelinmiş olabileceği söylendi.

2018 Yılı İçin Büyümede Son OlabilirYüksek faiz oranları ile baskılanan döviz ve iç piyasa taleplerinin, yılın ikinci yarısında ithalat ve ekonomik faaliyetlere bağlı üretim maliyetlerinin düşük büyüme oranlarına yol açabileceği belirtildi. 2. yarı gelebilecek olan düşük büyüme oranlarından yola çıkarak 2018 yılı için büyümenin sonuna gelinmiş olabileceği vurgulandı.

İngiltere Merkez Bankası faiz artışına gitmedi.

BOE Beklentileri KarşıladıVeri trafiğinin yoğun olduğu günde BOE tarafından gelen açıklamaya göre politika faizinde değişikliğe gidilmeyerek yüzde 0.750 seviyesinde sabit bırakıldı. Yapılan anketlere katılan ekonomistlerin beklentileri dahilinde gelen açıklama bankanın ekonomiye ilişkin görünümünü yükseltti. Politika yapıcıların son dönem ekonomik faaliyetlerinin iyi olduğu açıklaması, üçüncü çeyrek büyüme tahminini yüzde 0,4’ten yüzde 0,5’e yükseltti.

Enflasyonun kontrolü için kademeli faiz artırımları konuşuldu. Banka enflasyonu kontrol altına almak için sınırlı ve kademeli faiz artırımlarının gerekli olacağını açıklarken diğer yandan yatırımcıların beklentileri gelecek faiz artırımına Mayıs ayında gidileceği yönündeydi.

Avrupa Merkez Bankası faiz beklentileri en az 2019 yazına kadar seviyelerini koruyacağı söylemi yenilendi.

ECB Kararı BOE İle AynıECB faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı. Bankanın beklentiler dahilindeki açıklamasında politika faizini sıfırda, marjinal fonlama faizini yüzde 0,25’te ve mevduat faizini yüzde eksi 0,40’ta tuttu. Başkan Mario Draghi alınan karar sonrasında yaptığı konuşmada varlık alım programının 30 milyar euro seviyesinde bu ayın sonuna kadar devem edeceğini aktardı. Programın orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin verilere göre yıl sonuna kadar aylık 15 milyar euroya indirileceği ve yıl sonunda sona erdirileceğini dile getirdi. Draghi, orta vadedeki yerel fiyat baskılarının, manşet enflasyondaki gelişmelerin daha da artmasını desteklemek için hala önemli bir para politikası teşvikinin gerektiğini sözlerine ekledi.

Başkan Draghi büyüme tahminleri düştü dedi.

Euro Bölgesi Büyüme Tahmini DüştüBaşkan Draghi korumacılık ve gelişen piyasalara dair risklerin ön plana çıktığına dikkat çekti. ECB Euro Bölgesi için 2018 büyüme tahminlerini yüzde 2.1’den, yüzde 2’ye, 2019 tahminini yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e düşürdü. Gelişmeler izlenirken Londra Borsası FTSE 100 endeksi önceki günü 7.313,36 ile kapatırken, bugün saat 16:30 itibariyle seyrini 7.284,19 seviyelerinde sürdürürken saat 19:00’da günlük en düşük 7249.7 en yüksek 7324.8 seviyesinde.  

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum